W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zerowej stawki VAT na żywność. – „Na moje polecenie Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 roku” – zapowiedział w czwartek wieczorem na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano podpisane przez ministra finansów rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r.

Jak czytamy we wprowadzonych przepisach, „do dnia 31 marca 2024 r. obniżoną do wysokości 0 proc. stawkę podatku stosuje się również do towarów spożywczych” wymienionych w odpowiedniej ustawie. Zerowa stawka VAT na żywność została wprowadzona od 1 lutego 2022 r. w ramach jednej z tarcz antyinflacyjnych, których celem była ochrona społeczeństwa przed podwyższoną inflacją, wynikającą ze wzrostu cen, który poprzedził rosyjską napaść na Ukrainę. Zerowa stawka obowiązuje do końca bieżącego roku.

20 listopada posłowie PiS wnieśli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, zakładający przedłużenie zerowego VAT na żywność od 1 stycznia do końca czerwca 2024 roku.