– Pomagasz albo Ukrainie, albo Rosji. W tej wojnie nie będzie mediatorów. Osłabiając pomoc dla Ukrainy, wzmocnisz Rosję – mówił w Kanadzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Odnosił się m.in. do zmieniających się stosunków polsko-ukraińskich.

Prezydent Ukrainy Wołodmyr Zełenski podczas pobytu w Kanadzie został zapytany przez jednego z dziennikarzy o pojawiające się „podziały” w sprawie poparcia dla Ukrainy, w tym w USA i wstrzymanie dostaw broni przez Polskę.

– Pomagasz albo Ukrainie, albo Rosji. W tej wojnie nie będzie mediatorów. Osłabiając pomoc dla Ukrainy, wzmocnisz Rosję – powiedział Zełenski – Jeśli ktoś chce ryzykować, w porządku, niech osłabia pomoc dla Ukraińców. Ale szczerze mówiąc, o wolność, demokrację i prawa człowieka trzeba walczyć – powiedział ukraiński przywódca po spotkaniu z Justinem Trudeau w Ottawie.

Wołodymyr Zełenski wyraził też wdzięczność krajom, które pomagają Ukrainie w dostarczaniu broni i funduszy. Ale to nie jest najwyższa cena. Ukraina nadal płaci za to najwyższą cenę – w ludziach, w liczbie ofiar śmiertelnych. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc – dodał.

Konflikt między Polską a Ukrainą narasta od kilku tygodni, swój początek ma zaś w problemie eksportu ukraińskiego zboża do Polski. Wołodymyr Zełenskipodczas niedawnego przemówienia w ONZ stwierdził że „niepokojące jest to, jak niektórzy nasi przyjaciele w Europie odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem”. – Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotować scenę dla moskiewskiego aktora – powiedział.