Funkcjonariusze zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali 7 tys. szt. papierosów z przemytu. Skarb Państwa stracił z tytułu niezapłaconych podatków ponad 8,7 tys. zł. Mężczyzna ukarany został mandatem w wysokości 3 tys. zł.

Wyrywkowa kontrola mężczyzny w pobliżu przejścia granicznego Świnoujście-Ahlbeck zakończyła się sukcesem funkcjonariuszy z Oddziału Celnego w Świnoujściu. W bagażu przenosił on 7 tys. szt. papierosów różnych marek pochodzących z przemytu. Sprawca ukarany został mandatem w wysokości 3 tys. zł. 

Średnia wartość rynkowa zatrzymanych papierosów wynosi 5.306 zł a Skarb państwa z tytułu uszczuplonych należności celno-skarbowych wynoszą 8.711 zł.
Przypominamy, że nabywanie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie i przenoszenie nielegalnych wyrobów tytoniowych, a także pomaganie w ich zbyciu czy ukryciu, stanowi przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.
Osoby kupujące papierosy niewiadomego pochodzenia często nie zdają sobie sprawy że wchodzą w konflikt z prawem, że za produkcją i handlem stoją zorganizowane grupy przestępcze. Papierosy, czy tytoń kupowane na bazarach często są podróbkami pochodzącymi z nielegalnego źródła. Takie produkty nie spełniając żadnych norm jakości, stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia konsumentów.

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie