Zastępczyni Burmistrza Międzyzdrojów nie ma wątpliwości – „Naprawdę warto korzystać z transportu na życzenie”. O ile, zakresie usługi oraz jej zaletach mówi w rozmowie Beata Kiryluk.

Pani burmistrz – proszę przypomnieć jaka jest idea Transportu na Życzenie?

Transport na życzenie, nazywany też „Transportem na żądanie”, to wykonywanie przewozu po zgłoszeniu konieczności przejazdu na danej trasie. Dzięki temu transport może być efektywniejszy kosztowo, optymalnie dostosowany do potrzeb mieszkańców, skierowany na konkretny odcinek, w konkretnym terminie. Transport na życzenie daje również szansę przetestowania potencjalnych stałych połączeń komunikacji publicznej. Usługa ta szczególnie potrzebna jest na obszarach tzw. wykluczenia komunikacyjnego. Tam, gdzie jest słabo rozwinięta infrastruktura i siatka połączeń autobusowych. Opcja „transportu na życzenie” bywa jedynym sposobem dojazdu do lekarza, do szkoły, do urzędu, na dworzec kolejowy a nawet centrum handlowego.

W jaki sposób usługa jest realizowana?

W ramach usługi możliwy jest przejazd pomiędzy wszystkimi miejscowościami gminnymi, w godzinach od 7:00 do 19:00 w dni powszednie oraz weekendy, za wyjątkiem dni świątecznych. Przewozy są odpłatne, a wysokość opłaty jest uzależniona od wybranej trasy i wynosi: 3,5 zł, 4,50 zł oraz 5,50 zł.  Usługa jest realizowana w okresie od 27.05.2022 r. do 26.05.2023 r. z wyłączeniem w 2022 r.: 5 i 16 czerwca, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, 25 i 26 grudnia, w 2023 r.: 1 i 6 stycznia, 9 i 10 kwietnia, 1 i 3 maja.

Dlaczego warto korzystać z Transportu na Życzenie?

Ta forma transportu znacząco różni się od klasycznych przejazdów autobusami czy tramwajami opartymi o rozkłady. W przypadku transportu na żądanie nie istnieje rozkład jazdy, a jedynie godziny w których usługa jest “czynna” oraz obszar po którym można się poruszać. Aby skorzystać z transportu na żądanie należy zamówić przejazd (aplikacją bądź telefonicznie), a następnie pojawić się na przystanku o czasie. Dzięki temu, transport na żądanie odpowiada na rzeczywiste zapotrzebowanie pasażerów, którzy mogą zamawiać pojazd z wyprzedzeniem lub bezpośrednio w momencie gdy go potrzebują.

Kolejnym założeniem takiej usługi jest współdzielenie przejazdu (dokładnie tak jak klasycznego autobusu komunikacji miejskiej), przy jednoczesnym założeniu, że każdy pasażer dotrze na miejsce docelowe w określonym przez siebie czasie.

Jak skorzystać można z usługi?

Przejazd można zamówić za pomocą aplikacji lub dzwoniąc na nr. 785 155 066 lub 785 155 067

Zamawiając przejazd można podać godzinę odbioru lub godzinę, o której pasażer chciałby dotrzeć  na miejsce. Adres odbioru i adres docelowy to przystanki, które można wybrać z listy lub mapy.  Co więcej, busy ( w miarę możliwości), mogą zatrzymywać się między przystankami, jeśli oczywiście znajdzie się tu odpowiednie, bezpieczne miejsce. Wszystko ustalić można z dyspozytorem.

Jak długo Gmina Międzyzdroje oferować będzie usługę Transportu na Życzenie?

Usługa będzie trwać końca maja 2023 roku.

Rozmowę zrealizowało
Biuro Burmistrza Międzyzdrojów

Mapę przystanków znajdziecie Państwo na stronie  https://www.miedzyzdroje.blees.co/
Partnerem w realizacji ww. projektu jest Powiat Kamieński.

Projekt „Transport na życzenie” realizowany jest w ramach Działania 7.6 Wsparcie rozwoju usług społecznych świadczonych w interesie ogólnym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.