Koszty pogrzebu rosną w szybkim tempie, ale kwota zasiłku pogrzebowego jest taka sama od 2011 r. i wynosi 4 tys. zł. Po wielu latach apeli o podwyżkę świadczenia wreszcie pojawia się na to szansa — informuje czwartkowy „Super Express”.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych od kilku lat domaga się podwyższenia zasiłku, gdyż najuboższych Polaków po prostu nie stać na usługi pogrzebowe — czytamy w gazecie. Związkowcy postulowali ostatnio wysoką podwyżkę — do 12 tys. zł. Przedstawiciele branży pogrzebowej, z którymi rozmawiał Super Express, mówili, że tak wysoka podwyżka jest mało realna i zaproponowali, aby zasiłek wzrósł do 8 tys. z. Okazuje się, że na tak duże kwoty nie ma szans.

– Pracujemy nad podwyższeniem świadczenia, aby urealnić jego stawkę w stosunku do kosztów pochówku. Chcemy, aby wyniósł on 5 tys. zł — powiedział „SE” ważny polityk PiS.

Ewentualna podwyżka może zacząć obowiązywać najwcześniej od stycznia 2023 r. Rząd musi wcześniej znaleźć na ten cel środki w przyszłorocznym budżecie, co jest skomplikowane ze względu na trudną sytuację gospodarczą.