Największy szkoleniowy żaglowiec na świecie przypłynie w niedzielny wieczór do Świnoujścia. Jednostka zacumuje przy Wybrzeżu Władysława IV, obok Kapitanatu Portu. W poniedziałek będzie można ją zwiedzać od godz. 9.30 do 17.00. Później jednostka popłynie w dalszy rejs.

Siedov był gościem Dni Morza w Szczecinie i przez trzy dni cumował przy Łasztowni. W sobotę gośćmi na jego pokładzie był prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz i zastępca Paweł Sujka.

– Wizyta Siedova jest spontaniczna. Udało się nam namówić pana kapitana na postój w Świnoujściu, aby pokazać, że jesteśmy gościnnym miastem. W zamian za to, mieszkańcy będą mogli zwiedzać jednostkę przez kilka godzin całkowicie za darmo – mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. – Żaglowiec powracając ze Szczecina w niedzielę, zatrzyma się przy Kapitanacie Portu. Przyjść powinien każdy, kto chce zobaczyć jak jest majestatyczny. Będzie można robić sobie przy nim pamiątkowe zdjęcia, a pokład dla zwiedzających będzie udostępniony w poniedziałek od rana do godz. 17.00 – informuje Paweł Sujka, zastępca prezydenta.

STS Siedow to największy żaglowiec szkolny świata, czteromasztowy bark, jeden z ostatnich windjammerów. Przez wiele lat był największym żaglowcem w ogóle, lecz oddał pierwszeństwo wycieczkowemu Royal Clipper.

Wojtek Basałygo
swinoujskie.info