Praca biurowa jest bardzo wymagająca. Wielogodzinne wykonywanie codziennych zadań przed ekranem komputera niekorzystnie wpływa na narząd wzroku. Na skutek działania światła niebieskiego bardzo często dochodzi do rozwoju zespołu suchego oka, który zamiennie nazywany jest przez specjalistów zespołem oka biurowego. Jak poradzić sobie z uporczywymi objawami tej dolegliwości?

Zespół suchego oka – co warto wiedzieć?

Zespół suchego oka jest schorzeniem, w którego obrazie klinicznym dochodzi do nieprawidłowości w nawilżaniu powierzchni oka przez film łzowy. Do rozwoju takiego stanu chorobowego dochodzi na skutek zaburzenia receptury filmu łzowego lub jego nadmiernego parowania, czego efektem jest odczuwalne wysychanie rogówki i spojówki oka. Osoba z zespołem suchego oka najczęściej odczuwa suchość, zmęczenie narządu wzroku, a także wzmożone łzawienie i zaczerwienienie.

Głównym czynnikiem, który prowokuje rozwój zespołu suchego oka jest długotrwała praca przed ekranem komputera. Codzienne wielogodzinne patrzenie na ekran monitora prowadzi do wzmożonego napięcia mięśni, które okalają gałkę oczną. Dodatkowo, praca przed komputerem i kontakt ze światłem niebieskim skutkuje nawet pięciokrotnym zmniejszeniem ilości mrugnięć, co przyczynia się do wysuszania i niedostatecznego nawilżenia powierzchni oka. 

5 sposobów na zespół suchego oka – jak zadbać o narząd wzroku, pracując w biurze?

Zespół suchego oka jest dolegliwością, która prowadzi do pogorszenia funkcjonowania całego narządu wzroku. Zbyt niski poziom nawilżenia powierzchni gałki ocznej może skutkować wystąpieniem niebezpiecznych podrażnień, które przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego oka. Aby uniknąć konsekwencji zespołu suchego oka, warto poznać pięć sposobów, które pomagają walczyć z przesuszeniem gałki ocznej.

Sposób nr 1. – nawilżanie powierzchni gałki ocznej

Najważniejszą czynnością podczas rozwoju zespołu suchego oka jest niedopuszczenie do nadmiernego wysuszania spojówki i rogówki. Ich nadmiernie sucha powierzchnia jest czynnikiem zapalnym do rozwoju infekcji oka, dlatego doskonałym sposobem na walkę z zespołem suchego oka są krople do oczu bez recepty. W ich recepturze znajdują się silnie nawilżające substancje jak kwas hialuronowy, który fizjologicznie znajduje się w filmie łzowym nawilżającym oko. 

Sposób nr 2. – zapobieganie nadmiernemu parowaniu filmu łzowego

Nadmierne odparowywanie filmu łzowego z powierzchni oka może doprowadzić do jego wysuszania. Bardzo ważne podczas pracy biurowej jest unikanie przebywania w pomieszczeniach, które wypełnia suche, przegrzane powietrze lub silna klimatyzacja. To główne czynniki, które podczas ośmiogodzinnego przebywania w biurze mogą powodować podrażnienie oczu i wyparowywanie filmu łzowego, który odpowiada za ich nawilżenie.

Sposób nr 3. – właściwa praca przed komputerem

Praca w biurze jest ściśle związana z wielogodzinnym skupianiem wzroku na ekranie monitora. Taka czynność prowadzi do obniżenia częstotliwości mrugnięć, dlatego jednym ze sposobów na walkę z zespołem suchego oka jest korzystanie z przerw w pracy. Najnowsze zalecenia okulistyczne mówią, że każdy pracownik biurowy powinien wykonać pięciominutową przerwę od pracy przed komputerem, laptopem czy tabletem, która pozwoli na regenerację nawilżenia oka.

Sposób n 4. – nawodnienie organizmu

Spożywanie zbyt małej ilości wody w pracy oraz w ciągu całej doby może prowadzić do zaburzenia funkcjonowania filmu łzowego. Każdego dnia warto pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, których objętość powinna być dopasowana do stylu życia danej osoby. Właściwa podaż wody gwarantuje prawidłową produkcję filmu łzowego przez oko, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie rozwoju zespołu suchego oka.

Sposób nr 5. – ochrona narządu wzroku

W pracy biurowej bardzo ważna dla zdrowia narządu wzroku jest właściwa organizacja stanowiska pracy. Aby nie dopuścić do przesuszania i odparowywania filmu łzowego, należy właściwie ustawić ekran monitora. Jego lokalizacja powinna być równoległa do twarzy, a odległość od oczu powinna oscylować w granicach od 50 do 100 cm. 

Zespół suchego oka jest schorzeniem, które bardzo często rozwija się u osób pracujących w biurach i korporacjach. Właściwa higiena pracy oraz troska o nawilżenie narządu wzroku pozwala uniknąć dysfunkcji w produkcji filmu łzowego, dzięki czemu powierzchnia oka pozostaje doskonale nawilżona.