W najbliższą sobotę w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej rozpoczną się obchody Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2021. W programie zaplanowano wystawy, prelekcje, czy spotkania autorskie.

4 września (sobota), godz. 16.00
Otwarcie wystawy „Stanisław Sroka – rzeźba”
Stanisław Sroka tworzy płaskorzeźby nawiązujące do kultury ludowej i tematyki sakralnej. Jest m.in. autorem rzeźby św. Ottona znajdującej się w wirydarzu katedralnym w Kamieniu Pomorskim. Jego przygoda z rzeźbiarstwem rozpoczęła się przed niemal półwieczem. Przez Kraków, gdzie ukończył szkołę średnią i Zakopane, gdzie poznał swych mistrzów – Władysława Hasiora i Antoniego Rząsę droga zawiodła go do Kamienia Pomorskiego, gdzie w 1977 r. podjął pracę w kamieńskiej kopalni ropy naftowej zlokalizowanej na Wyspie Chrząszczewskiej.

8 września (środa), godz. 17.00
Prelekcja „Bibliografia Kamienia Pomorskiego”
Kamień Pomorski, miasto o przebogatej historii, wciąż czeka na swoją naukową monografię. Pozostaje mieć nadzieję, iż okazją do jej powstania będzie jubileusz 750-lecia nadania praw miejskich przypadający w 2024 r. Podczas spotkania zaprezentowany zostanie przegląd ważniejszych opracowań i artykułów dotyczących dziejów Kamienia Pomorskiego, które ukazały się od wydania pierwszej historii miasta pióra Ludwiga Kückena w 1880 r.

11 września (środa), godz. 16.00
Prelekcja „Skarbiec pamięci – pamiątki rodzinne w zbiorach Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Podczas spotkania zostaną zaprezentowane pamiątki rodzinne stanowiące część spuścizn po zasłużonych mieszkańcach Kamienia Pomorskiego znajdujące się w zbiorach Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Wśród nich m.in. kufer stanowiący pamiątkę po ojcu pionierki Kamienia Pomorskiego i jego najstarszej mieszkanki – pani Julii Partyki, Janie Rogalskim (1870-1937). Kufer towarzyszył rodzinie w kolejnych przedwojennych miejscach zamieszkania od Tarnopolszczyzny, przez Stryj, Warszawę i Żyrardów, po ponownie Stryj, gdzie rodzina Rogalskich osiedliła się w 1927 r. i mieszkała do 1945 r., kiedy została wysiedlona. W październiku 1945 r. pani Julia i jej mama przywiozły w nim do Kamienia Pomorskiego swój skromny dobytek.

15 września (środa), godz. 17.00
Zwiedzanie wystawy „Kamieński kondensator – dziedzictwo światowego odkrycia Ewalda Georga von Kleista”
Pierwszy kondensator elektryczny został odkryty 11 października 1745 r. w Kamieniu Pomorskim przez dziekana miejscowej kapituły katedralnej Ewalda Georga von Kleista. Ponad 275 lat po tym wydarzeniu, 2 lipca br., w XVII-wiecznym dworze kurii dziekana, gdzie dokonano odkrycia, otwarta została wystawa upamiętniająca Kleista i jego wynalazek.

18 września (sobota), godz. 16.00
Prelekcja „Ponad bory i Tucholę ja po stokroć Kamień wolę. Bank 440 w Kamieniu Pomorskim”
Tematem prelekcji będzie przegrana rywalizacja Kamienia Pomorskiego z Tucholą w ramach teleturnieju miast „Bank 440” z lat 1976-1977.

24 września (piątek), godz. 17.00
Spotkanie autorskie z Eweliną Kaps
Ewelina Kaps, mieszkanka Bielska-Białej, jest autorką książki „Czy można przez 500 lat kochać jednego człowieka”, której fabuła jest osadzona w Kamieniu Pomorskim i okolicach.
Wszystkie wydarzenia Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa odbędą się w naszej głównej siedzibie przy ul. Adama Mickiewicza 34. Oprowadzenie po wystawie Kleista także w jego dworku przy Placu Katedralnym 4. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa, dezynfekcji rąk oraz zachowaniu dystansu społecznego. Mamy nadzieję, że Covid-19 nie pokrzyżuje nam planów. Mając jednak na uwadze nieprzewidywalny rozwój sytuacji epidemicznej powyższy program może ulec zmianie.