Ministerstwo Klimatu planuje zmiany za gospodarowanie odpadami. Zmienić się mają warunki segregacji oraz wysokość opłat. Nowe przepisy zakładają możliwość różnicowania opłat za gospodarowanie odpadami w zależności od masy i jakości segregacji. Gminy będą mogły też wprowadzić elastyczne systemy opłat.
Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przygotowany przez resort klimatu i środowiska. Celem projektowanych zmian, zgodnie z informacją na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jest zwiększenie skuteczności, przejrzystości i sprawiedliwości systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Gminy będą mogły też wprowadzić elastyczne systemy opłat za odpady. Chodzi o poszerzenie katalogu dobrowolnych zwolnień z opłaty o ulgi dla m.in. osób starszych i niepełnosprawnych. Projekt ma doprecyzować zasady odpowiedzialności za zapewnienie możliwości identyfikacji odpadów komunalnych z poszczególnych lokali budynków wielorodzinnych, m.in. przez uzgodnienie między stronami kwestii odpowiedzialności. Ma to zachęcić do częstszego stosowania indywidualnych rozliczeń opłat w zabudowie wielorodzinnej.
Resort chce też rozszerzyć możliwość obniżania opłat w przypadku kompostowania bioodpadów o kolejne trzy typy nieruchomości, tj. o: zabudowę wielolokalową, nieruchomości przeznaczone na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, rodzinne ogrody działkowe.
Zgodnie z projektem, gminy mają móc sprawdzać deklaracje śmieciowe mieszkańców, korzystając z danych z przedsiębiorstw kanalizacyjno-wodociągowych, by opłaty były uczciwiej naliczane. Ponadto instalacje przyjmujące odpady komunalne od podmiotów prowadzących nieprofesjonalne zbieranie odpadów (np. elektrośmieci czy meble) mają być zobowiązane do przekazywania gminom informacji o ilości tych odpadów – dzięki temu – jak tłumaczy resort – samorządy mają dysponować pełniejszymi danymi na temat gospodarowania odpadami.
źródło:
PAP