16 czerwca 2021 r. o godz. 18.00 do Parku Zdrojowego im. Fryderyka Chopina w Międzyzdrojach na spotkanie i promocję książki Piotra Oleksego pt. „Wyspy odzyskane. Nieznany archipelag”. Wieczór autorski zorganizowany jest w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach we współpracy z Międzynarodowym Domem Kultury w Międzyzdrojach.

Piotr Oleksy jest historykiem i publicystą. Od ponad dekady podróżuje po Europie Środkowej i Wschodniej, obserwując, jak tworzą się nowe tożsamości. Pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Nową Europą Wschodnią”. Z zaangażowaniem zajmuje się promocją kultury – zorganizował wiele konferencji, koncertów i festiwali, stworzył gry edukacyjne, koordynował powstawanie nowych szlaków turystycznych. Od kilku lat bada, opisuje i promuje powojenną historię wysp Wolin, Uznam i Karsibór, rozwijając platformę Archipelag Pamięci (archipelag.edu.pl). Jest autorem książki „Naddniestrze. Terror tożsamości”, za którą otrzymał nominację do Nagrody „Ambasador Nowej Europy”.

Najnowsza publikacja Piotra Oleksego „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag” opowiada o losach mieszkańców Międzyzdrojów, okolicznych wiosek i całego archipelagu ujścia Odry. Autor sięga do własnych przeżyć oraz w głąb pamięci swoich dawnych i obecnych sąsiadów – mieszkańców wysp. Nadając tym wspomnieniom szerszy kontekst, tworzy wciągającą, wielowątkową opowieść o tym, jak historia i geografia stały się siłami kształtującymi dynamiczną społeczność kilku pokoleń wyspiarzy. Co skłoniło pisarza do zgłębienia tematu o Wyspie Wolin? Jak przebiegała praca nad książką? Na te i wiele innych pytań Piotr Oleksy odpowie podczas spotkania odsłaniając kulisy swojego pisarstwa. W trakcie wieczoru autorskiego będzie możliwość nabycia książki wraz z autografem. 

W razie niepogody spotkanie odbędzie się w Sali Teatralnej Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach z ograniczoną liczbą miejsc. Wstęp wolny. Podczas spotkania będą obowiązywać zasady bezpieczeństwa związane z pandemią. Serdecznie zapraszamy. 

 

Bibliotekarze