Zespół uczniów z klasy VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie – „Wyspiarze” – w składzie: Lena, Weronika, Karolina, Julia, Michał i Filip biorą udział w programie edukacyjnym „Być jak Ignacy”. 

Program organizowany jest przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Nauka może zmienić świat, a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej. Doskonałym przykładem jest postać Ignacego Łukasiewicza – wielkiego, polskiego wynalazcy, pioniera przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jemu dedykowany jest ogłoszony przez Sejm RP rok 2022 jako Rok Ignacego Łukasiewicza, w tym roku obchodzimy bowiem jego 200. rocznicę urodzin. 

W programie edukacyjnym zostało przygotowanych osiem spotkań tematycznych. Dotychczas zgłębiliśmy następujące tematy: „Nieodkryta przyroda”, „Podniebne osiągnięcia”, „Laboratorium i stanowisko badań fal mózgowych” oraz „Polarne odkrycia – stacja badawcza”. Uczniowie podczas zajęć dydaktycznych w szkole oraz wycieczek terenowych zapoznają się z proponowanymi zagadnieniami naukowymi biorąc przy okazji udział w rywalizacji między zespołami z różnych szkół. 

Oprócz interaktywnych scenariuszy zajęć oraz specjalnie dedykowanych filmów edukacyjnych uczniowie mają możliwość zadać pytanie naukowcom i posłuchać o ich pracy. Niewątpliwie dla uczniów klasy VIII udział w projekcie jest niesamowitą przygodą. To dopiero półmetek naszego programu. Wiele zagadnień jeszcze przed nami.

Opiekun programu
ks.
Marcin Miczkuła