W związku z przypadającymi w tym roku uroczystościami 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino we Włoszech, w ramach „Harcerskiej Wyprawy Pamięci” międzyzdrojscy harcerze z X Szczepu „Gniazdo” ZHP, 34 Drużyna Harcerska „Orlęta” im. Orląt Lwowskich, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach, ze szkoły podstawowej nr 2 z Wapnicy, jak i uczniowie klas średnich mieszkający na terenie gminy Międzyzdroje wyruszyli do Włoch przekazać przepiękny pomnik gen. Władysława Andersa.

19 maja, zaraz po głównych uroczystościach odbywających się na wzgórzu Monte Cassino zostanie odsłonięty w centrum miasta Cassino. Jak mówi Burmistrz Międzyzdrojów, ideą memoriału, jaki stanie w Cassino, poza przedstawieniem postaci gen. Andersa, jest upamiętnienie 1057 polskich żołnierzy, którzy stracili życie w walkach o wzgórze.

Pomysłodawcą budowy memoriału jest Bogusław Mamiński, a autorem pomnika jest Igor Duszyński. – Jestem ogromnie wzruszony i szczęśliwy. To przepiękne i ważne emocje, a wartość tego wydarzenia jest nieoceniona! Cześć i chwała Bohaterom! Młodzieży nasza! Jestem z Was dumny! Wracajcie cali i zdrowi! Wszystkim, którzy włożyli serce w realizację tego wydarzenia bardzo bardzo dziękuję! – podkreśla Mateusz Bobek.