Do 2013 roku w Polsce można było otrzymać tzw. bezterminowe prawo jazdy. Na takim dokumencie nie widniała data ważności. W konsekwencji kierowcy nie musieli martwić się jego wymianą.

W styczniu 2013 roku przepisy się zmieniły. Od tego czasu w Polsce wydawane są jedynie terminowe prawa jazdy. Maksymalny okres ważności może wynosić 15 lat. Często jednak – zazwyczaj ze względu na stan zdrowia kierowcy – prawo jazdy przyznaje się na 5 lub 10 lat. Wszystko zależy od decyzji lekarza. Zmiana przepisów nie sprawiła, że bezterminowe prawa jazdy straciły ważność lub zostały wycofane. Przepisy jednak zobowiązały kierowców, których dokument nie ma daty ważności do jego wymiany w określonym terminie. Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy jest zaplanowana na okres od 2028 roku do 2033 roku.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2024 roku? W Polsce jest wiele takich osób. Obecnie kierowcy nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy na co dzień – nawet gdy wyruszają w trasę. Funkcjonariusze policji, w razie kontroli drogowej, sprawdzają dokument w systemie. Brak konieczności wożenie ze sobą prawa jazdy jest wygodny, ale sprawia, że kierowcy często zapominają o dacie ważności ich dokumentu.

W 2024 roku obowiązek wymiany dokumentów dotyczy kierowców, którzy uzyskali czasowe prawo jazdy, a termin ważności ich dokumentu właśnie się kończy. Wymiana prawa jazdy polega na wypełnieniu odpowiedniego wniosku i złożeniu go w urzędzie miasta lub dzielnicy wraz z aktualnym zdjęciem o wymiarach 35 na 45 mm. Formalności można załatwić także online. Obecnie wymiana prawa jazdy kosztuje 100,50 zł. Do kosztów należy jednak doliczyć także ewentualną cenę badań lekarskich (200 zł).