Już po raz drugi, oryginalną i bardzo efektowną formę zaakcentowania Dnia Flagi, zaprezentowali w miniony wtorek (2 maja 2023 roku) mieszkańcy i turyści w Międzywodziu.

Z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich „Fregata”, Sołectwa Międzywodzie i Stowarzyszenia „I Love Międzywodzie”, 100 metrowa flaga (szeroka na 3 metry, a ufundowana m.in. poprzez prowadzoną w 2019 roku wśród mieszkańców zbiórkę pieniędzy), którą w uroczystej formule rozłożono na terenie pirsu w Międzywodziu, a następnie ulicą Zatoczną, Pogodną, Słoneczną, Zwycięstwa, Morską i Warszawską, przeniesiono do znajdującego się w centrum Międzywodzia parku.

Tam przemarsz dobiegł końca, a biorących udział w tym szczególnym wydarzeniu mieszkańców i gminnych gości, organizatorzy zaprosili na piknik patriotyczny, którego jednym z głównych elementów był koncert zespołu z teatru „La Fayette”. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, kulinarnych przysmaków oraz konkursów wiedzy historycznej. Za zabezpieczenie przemarszu odpowiadała jednostka OSP z Międzywodzia razem z Wojskową Strażą Pożarną oraz gminną Strażą Miejską.

Przypomnijmy, że pierwszy przemarsz w Międzywodziu z tak długą flagą został zorganizowany w roku 2019. W następnych latach, z uwagi pandemiczne obostrzenia, tą bardzo oryginalną inicjatywę wstrzymano. Pozostaje mieć nadzieję, że przywrócenie tego wydarzenia na gminnego kalendarza, będzie już bez przeszkód realizowane także w kolejnych latach. Wśród obecnych na przemarszu, obok władz Gminy Dziwnów i reprezentantów władz powiatowych, był także poseł na Sejm RP, p. Jarosław Rzepa, natomiast honorowy patronat nad całym wydarzeniem, objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego p. Olgierd Geblewicz.

Podkreślenia wymaga fakt, że Dzień Flagi został wprowadzony ustawą z dnia 20 lutego 2004 roku, a inicjatorem tego święta był ówczesny mieszkaniec Międzywodzia (aktualnie Dziwnowa), p. Leszek Rodziewicz. Pamiętać należy również o tym, że 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Poza Polską, swój Dzień Flagi (co prawda w innych dniach) obchodzą m.in. Stany Zjednoczonych Ameryki Północnej, Argentyna, Meksyk, Finlandia, Ukraina.

Krzysztof Zawiliński