– To drugie tego typu odkrycie w Polsce! – mówi nie kryjąc ekscytacji dyrektor Grzegorz Kurka. Zabytek pochodzi od Pana Łukasza Murzynowskiego z Rewala, który w poniedziałek podarował go Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Ozdobna szlufka do pasa odkryta przypadkowo na polu w 2017 roku w okolicach Trzebiatowa.

– Zabytek przedstawia zakochaną parę. Zachowany jest prawie w całości. Podobne przedmioty wytwarzano na terenie Bawarii w drugiej połowie XV i na początku XVI wieku. Frontalny panel przedstawia mężczyznę i kobietę. Obie postacie są wtulone do siebie. Twarze są przedstawione są w sposób schematyczny, jednak na tyle dokładnie, że można odróżnić rysy twarzy kobiety i mężczyzny. Dolna partia postaci przedstawiona jest również w sposób schematyczny. Postać kobiety ubrana jest w długą szatę, natomiast mężczyzny w krótką tunikę – wyraźnie zaznaczona jest linia nóg – opisuje dyrektor Muzeum.

Tego typu zabytki (niem. anthropomorphe Gürtelhaken, Fiügurliche Schlüsselhalter, Schlüsselhaken) interpretowane są jako element pasa, ozdobne szlufki z uszkiem do zawieszania kluczy lub sakiewki. Dotychczas odkryto jedynie 15 analogicznych szlufek na terenie Europy – jedną na Węgrzech, jedną na terytorium Austrii i 12 na terenie Niemiec.

– Większość z nich odkryta została w Bawarii, w tym jeden w Polsce w okolicach Stargardu w 2014 roku – obecnie w zbiorach Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Stargardzki zabytek był najdalej na północny-wschód odkrytym tego typu obiektem w Europie – Dodaje Kurka.

Szlufka ma 5,5 centymetra wysokości, 1,9 centymetra szerokości i grubość 12 mm. Jest odlana z miedzi i pochodzi najprawdopodobniej z Norymbergi.