Harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach reprezentujący 34 Drużynę Harcerską „Orlęta” im. Orląt Lwowskich, uczestniczyli w dniach 16-18 lutego 2018 r. w XVII Rajdzie Dnia Myśli Braterskiej w Barlinku. Organizatorem rajdu był Harcerski Szczep Puszczy Barlineckiej.  W harcerskim turnieju międzyzdrojscy harcerze rywalizowali z drużynami z takich miast jak: Szczecin, Lipiany, Barlinek, Międzyrzecz, Myślibórz, Nowogródek Pomorski, Goleniów, Wałcz i Starościn.

Cały rajd odbywał się z okazji Dnia Myśli Braterskiej – święta przyjaźni obchodzonego w dniu 22 lutego każdego roku przez wszystkich harcerzy i skautów na całym świecie. Dzień Myśli Braterskiej uświadamia druhnom i druhom, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od narodowości, czy wieku. W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują gry terenowe lub spotykają się przy ognisku.

Harcerskie zawody rozpoczęły się w piątek wieczorem, zaraz po rozlokowaniu się w barlineckiej szkole przy ul. Kombatantów. Na harcerskiej wieczornicy zaprezentowały się wszystkie drużyny rajdowe. Pierwszym zadaniem naszych harcerzy było zaśpiewanie specjalnie ułożonej piosenki o braterstwie. Potem odbyła się gra nocna w lesie, która polegała na wyłapaniu 10 zamaskowanych postaci tak, aby dodatkowo jeszcze nie zostać złapanym przez innych osób pilnujących.

W sobotę z samego rana nasi harcerze wyruszyli na wędrówkę. Trasa rajdowa liczyła ok. 10 km.  Pierwszy punkt był w Muzeum Regionalnym Barlineckiego Ośrodka Kultury. Na punkcie trzeba było pokonać dwóch zawodników w grze w warcaby. Na kolejnych wiązało się jak najwięcej rodzajów węzłów, rozpalało ogień za pomocą krzesiwa na zmarzniętej ziemi. W trudnych warunkach leśnych harcerze mieli za zadanie połączyć się przez radiotelefony, korzystając pasma PMR. Musieli również udzielić pomocy rannemu po postrzale z broni palnej. Było też zadanie kulinarne, gdzie w polowych warunkach trzeba było coś ugotować. Z dwóch pomidorów, sera i czosnku Międzyzdrojanom udało się wykonać „Serowe nachosy z deepem pomidorowym”. Na punkcie, gdzie było strzelanie z łuku, jako jedynemu ze wszystkich uczestników, udało się druhowi Olafowi Rochowiczowi zestrzelić cel wielkości aluminiowej puszki.

W szkole wieczorem odbył się konkurs degustacyjny wypieków oraz „Akcja Grosik”. Do konkursu degustacyjnego zgłoszono masę babeczek, tortów, ciast i ciasteczek. Podczas „Akcji Grosik” naszym harcerzom, za gadżety przez siebie wykonane, udało się zebrać najwięcej ze wszystkich (było to ponad 23 000 gr). Na koniec dnia odbyło się uroczyste świecowisko, w którym uczestniczyli zaproszeni goście , w tym Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński.

W niedzielę na harcerskim apelu podsumowywującym XVII Rajd Dnia Myśli Braterskiej w Barlinku ogłoszono wyniki. Okazało się, że międzyzdrojscy harcerze z 34 Drużynę Harcerską „Orlęta” im. Orląt Lwowskich zdobyli puchar i 1 miejsce w kategorii trasa harcerska. W kategorii trasa starszoharcerska wygrali harcerze z 2 Harcerska Drużyna Wodna „Złota Szekla” z Wałcza.

Drużynę z Międzyzdrojów reprezentowali: Amelia Kujda – Rogowska, Karolina Janiszewska, Karolina Cader, Alicja i Anna Raczkowskie, Olaf Rochowicz, Bartosz Pyżyński oraz opiekun – pwd. Tomasz Rychłowski.

Wszystkim naszym druhno i druhom rajd bardzo, ale to bardzo się podobał.  Wszystkim udało się nawiązać kontakty, nowe znajomości i przyjaźnie. Pozytywnie nastawieni, gotowi wrażeń i przygód, nie mogą się doczekać kolejnej wyjazdów na rajdy harcerskie.

Z harcerskim pozdrowieniem,

Czuwaj!
Komendant X Szczepu „Gniazdo” ZHP
pwd. Tomasz Rychłowski