W skali kraju PiS minimalnie wygrywa z Koalicją Europejską. W naszym okręgu oba komitety dzielą się mandatami po równo – wynika z sondażu Polska Press Grupy i Ośrodka Badawczego Dobra Opinia. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Wybieramy 52 europosłów.

Z naszego sondażu wynika, że najwięcej mandatów dostanie Prawo i Sprawiedliwość – 23 (40,7 procent poparcia wśród uczestników sondażu). Koalicja Europejska – 22 mandaty (38,3 proc.). Czterech europosłów miałaby Wiosna Roberta Biedronia, a trzech Kukiz’15. Szczegóły sondażu ogólnokrajowego str. 18-19.

Nieco inaczej głosy rozkładają się w naszym okręgu nr 13. Tworzą go dwa województwa: zachodniopomorskie i lubuskie. Wygrywa Koalicja Europejska (44 procent poparcia uczestników sondażu). Na PiS chce głosować 33 procent badanych. Pozostałe partię otrzymują poniżej 10 procent głosów (szczegóły infografika). Takie wyniki oznaczają, że dwa mandaty do zdobycia w okręgu nr 13 podzieliłyby między siebie KE i PiS.

W praktyce może się zdarzyć, że nasz okręg będzie miał jeszcze jeden mandat, tak jak to było w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dowiemy się tego jednak dopiero po majowych wyborach. Procedura podziału mandatów jest bardzo skomplikowana i zależy m.in. od frekwencji.

Na kogo zagłosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Zobacz wyniki