Cały ten projekt, który na pierwszy rzut oka, wydaje się łatwy do realizacji to tak naprawdę spore osiągnięcie, którym poszczycić może się niewiele miejsc na świecie. Wszystko zaczęło się dwa lata temu od jednego telefonu. Jak mówi dziś dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej – Żaglowiec można było zostawić i pozwolić, aby zniszczył go sztorm, ale dzięki spontanicznej decyzji, będzie jedną z atrakcji Kamienia Pomorskiego. Jest naprawdę imponujący. 

Jego wydobycie relacjonowały media ogólnopolskie. XIX – wieczny żaglowiec odkryty u wybrzeży Bałtyku na plaży w Międzywodziu w grudniu 2016 roku został w częściach został przetransportowany na teren mariny w Kamieniu Pomorskim. Wrak znajdujący się w Kamieniu Pomorskim jest obiektem unikalnym w skali europejskiej, prezentuje historię budownictwa okrętowego. Środki na jego rekonstrukcję przeznaczył Urząd Marszałkowski, Zachodniopomorski Konserwator Zabytków oraz gmina Kamień Pomorski.

Po ponad dwóch latach od wydobycia wreszcie możemy zobaczyć jak imponujący był to obiekt. Przez ostatnie miesiące, kiedy razem z pracownikami Stowarzyszenia Słowian i Wikingów z Wolina składaliśmy żaglowiec, nie było osoby, która przechodząc obok nie zatrzymałaby się na chwile, aby zamieć o nim kilka zdań. Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym, bez których nie doszłoby do ostatecznej realizacji niesamowitego projektu. To jednak nie koniec, w najbliższym czasie zostanie zamontowana specjalna konstrukcja podtrzymująca fragment burty żaglowca. Na miejscu pojawi się tablica informacyjna, ze zdjęciami dokumentującymi cały proces – mówi dyrektor Grzegorz Kurka.

Obecnie na Marinie można podziwiać jedynie fragment żaglowca, który miał pierwotnie ponad 35 metrów długości. Był to trzymasztowiec, który osiadł na mieliźnie w okolicach Międzywodzia w drugiej połowie XIX wieku. W 2016 roku, w wyniku sztormowej pogody, wrak został przemieszczony na plaży o ponad pół kilometra. Uratować udało się jedynie fragment rufowy statku.

Unikatowy projekt był realizowany przez Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, przy wsparciu Gminy Kamień Pomorski, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Urzędu Marszałkowskiego. Żaglowiec zrekonstruowali szkutnicy z Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie na czele z panem Jarosławem Bogusławskim.