Ponad 27 mln zł rządowego dofinansowania dla wszystkich 113 zachodniopomorskich gmin na działalność ośrodków pomocy społecznej w 2023 r. Z tej puli 821 tys. złotych trafi do Gmin wchodzących w skład Powiatu Kamieńskiego.

Pieniądze mają wesprzeć samorządy w realizacji zadań związanych z pomocą społeczną. To o milion złotych więcej niż w ubiegłym roku. Jak mówił wojewoda Zbigniew Bogucki, to pomoc potrzebującym rodzinom, bezdomnym i osobom niepełnosprawnym.

– Możemy zbudować setki kilometrów dróg, ułożyć mnóstwo kanalizacji, zbudować wiele obiektów, ale jeżeli nie będziemy zauważać tych ludzi, którzy mają od nas gorzej, bardzo często nie ze swojej winy mają w życiu pod górkę, jak osoby niepełnosprawne, to tak naprawdę nasza praca nie ma większego sensu – mówił wojewoda.

Każda gmina, która otrzymała dofinansowanie, musiała zabezpieczyć 20% wkładu własnego. Środki były przydzielane na podstawie ustawowych kryteriów. Pierwszy to kwestia związana z wykorzystaniem wszystkich dotacji na opiekę społeczną, które w poprzednich latach trafiły z budżetu państwa do samorządu. Drugim jest liczba pracowników socjalnych.

Przedstawiciele samorządów i Ośrodków Pomocy Społecznej nie ukrywają, że pieniądze zostaną przekazane głównie na bieżące funkcjonowanie placówek, których koszty utrzymania wciąż wzrastają.