W Kamieniu Pomorskim, Dziwnowie, Międzyzdrojach, Świerznie, Golczewie oraz Wolinie w tym roku solidarnie. Wystrzałów fajerwerków organizowanych przez samorządy nie będzie. Na decyzję samorządowców wpłynęła przede wszystkim niejasna sytuacja pandemiczna, ale także los zwierząt.

Sylwester z fajerwerkami to dla jednych tradycja, dla innych coś, czego trzeba jak najszybciej zakazać – ze względu na dobro zwierząt. Na osiedlach huk zaczyna się roznosić już w połowie grudnia, kiedy fani fajerwerków kupują pierwsze egzemplarze i testują je przed sylwestrem. To martwi nie tylko właścicieli psów – domowe czworonogi najbardziej boją się wystrzałów. Fajerwerki to też ogromne cierpienie dla ptaków.

Do tego dochodzi niejasna sytuacja pandemiczna oraz gwałtowne rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa. Te elementy sprawiły, że okoliczne gminy w tym roku odstąpią od hucznego świętowania nadchodzącego 2022 roku. Włodarze Kamienia Pomorskiego, Dziwnowa, Międzyzdrojów, Golczewa, Świerzna oraz Wolina zdecydowali, że sylwestrowe pokazy fajerwerków nie odbędą się.