Wojewoda Zbigniew Bogucki przedstawił dane na temat bezzwrotnie przyznanego przez polski rząd dofinansowania zachodniopomorskich samorządów z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Według danych do Powiatu Kamieńskiego trafiło łącznie ponad 20 mln złotych. Lwią część tej kwoty zyskała gmina Wolin.

– Te środki popłynęły wprost do samorządów – do społeczności lokalnych – podkreślił wojewoda Zbigniew Bogucki. – Każdy powiat i każda gmina w naszym województwie otrzymała rządowe wsparcie. To wsparcie otrzymał również Szczecin. Do miasta trafiło ponad 101 mln zł – to więcej, jeśli weźmiemy pod uwagę zarówno kwotę, jak i przeliczenie środków na jednego mieszkańca, niż otrzymały takie miasta, jak Poznań, Gdańsk, Wrocław, Katowice, Białystok, Lublin, czy Rzeszów. Również w zestawieniu z innymi województwami w przeliczeniu na mieszkańca otrzymaliśmy proporcjonalne do liczby mieszkańców środki, nie ma tu mowy o dyskryminacji naszego regionu. – dodał wojewoda Bogucki.

To nie jedyne rządowe dotacje wspierające samorządy w realizowaniu ważnych zadań. Do regionu wpływają miliony złotych w programach: Maluch+, Senior+, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Lokalnych, Fundusz Autobusowy – powiedział wojewoda Bogucki. Kolejne miliony i miliardy złotych pozwalają na budowę dróg, wspierają przedsiębiorców i pracowników w ramach Tarczy Antykryzysowej, są przekazywane seniorom jako 13. i 14. emerytura oraz pozwalają rodzinom na godne życie dzięki programom: Rodzina 500+, Dobry Start, czy Posiłek w Szkole i w Domu.