W sobotnie popołudnie (27.08.) odbyła się kolejna inicjatywa lokalna pn. „Wszyscy jesteśmy tacy sami”, której organizatorem była nieformalna grupa „Razem” przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Golczewie. Celem wydarzenia była integracja lokalnej społeczności z osobami ze szczególnymi potrzebami oraz zidentyfikowanie ich potrzeb i ukazanie problemów, z jakimi osoby niepełnosprawne muszą zmierzyć się w życiu codziennym.

Głównym elementem inicjatywy była instalacja plenerowa złożona z punktów warsztatowych, tworzących grę dla wszystkich chętnych. Poprzez gry i zabawy uczestnicy mogli „wejść w świat” osób niepełnosprawnych. Każdy mógł wejść w rolę osoby niepełnosprawnej np. poprzez spacer z zasłoniętymi oczami po wyznaczonym torze, próbę odczytania słów za pomocą alfabetu Braill’a, pokonanie toru na wózku inwalidzkim itp.

Podczas wydarzenia przeprowadzony był panel dyskusyjny dotyczący rodzajów niepełnosprawności, jak się zachować i jak reagować na osoby ze szczególnymi potrzebami. Zwieńczeniem wydarzenia był występ artystyczny Teatru Bomba Bomba z Gryfina, którego aktorami są osoby z niepełnosprawnością. W trakcie wydarzenia uczestnicy mogli również skorzystać z przygotowanych na ten dzień atrakcji: wata cukrowa, bańki mydlane, malowanie twarzy oraz poczęstunku. Każdy z uczestników otrzymał także drobny upominek. 

Gorąco dziękujmy wszystkim zaangażowanym w realizację inicjatywy. Wszystkie inicjatywy lokalne są koordynowane i wspierane w ramach projektu pn. „Otwieramy się na siebie” w ramach programu NCK Dom Kultury + Inicjatywy lokalne. Edycja 2022. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.