Kurort od lat wyróżnia się na polskim wybrzeżu i nieustannie rozwija – ostatnie dwa lata świetnie to obrazują. Potwierdzeniem tego jest fakt, że miasto znalazło się na liście najbogatszych gmin w Polsce, zajmując drugie miejsce w rankingu „Bogactwo samorządów 2021” Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” w kategorii małych miast.

Kurort od lat przyciąga turystów nie tylko z Polski. Niezwykle bogata oferta kulturalna (prężnie działający Międzynarodowy Dom Kultury i Biblioteka, stowarzyszenia i kluby), rekreacyjna
(m.in. Strefa Aktywności Sportowej na Plaży, Strefa Malucha, piękne parki, place zabaw dla dzieci, niepowtarzalne ścieżki rowerowe i szlaki dla pieszych w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego, nowoczesne Oceanarium, Zagroda Pokazowa Żubrów, sołectwa), gastronomiczna (ogromna liczba restauracji i kawiarni) – sprawia, że co roku niezależnie od pogody w Międzyzdrojach wypoczywa kilkadziesiąt tysięcy wczasowiczów.

Gmina nieustannie realizuje kolejne zadania, dzięki którym zmienia swoje oblicze polepszając jakość życia mieszkańców i przyczyniając się do rozwoju usług okołoturystycznych. W ostatnim czasie
niezwykle ważnym wydarzeniem było zakończenie projektu Morze Zieleni. Był on realizowany od 2017 roku i zakładał stworzenie atrakcyjnych terenów do rekreacji i spędzania czasu. Tereny objęte projektem podzielone zostały na 8 obszarów, z których każdy zaprojektowany został w sposób umożliwiający zarówno wypoczynek, jak i rekreację. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska na lata 2014–2020,

Jako jedyny w woj. zachodniopomorskim i jako jeden z siedmiu w Polsce projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 5 142 338,16 zł. Całkowita wartość to 10 957 281 zł. Nasadzono łącznie 300 drzew, około 20 tys. krzewów i ponad 85 tys. bylin, traw i roślin cebulowych. Powstały nowe ciągi piesze, elementy małej architektury oraz nowe miejsca rekreacji przeznaczone dla młodszych i starszych użytkowników parków.

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem była refulacja plaży. Zarówno mieszkańcy Międzyzdrojów, jak i licznie odwiedzający miasto turyści zdają sobie sprawę, że plaża jest największym skarbem wybrzeża. Niegdyś wąska, dziś szeroka i czysta, zachwyca bardziej niż kiedykolwiek. Inwestycje podejmowane w Międzyzdrojach robią wrażenie. Oprócz systematycznych remontów dróg, budowy nowoczesnego PSZOK-u, wprowadzania energooszczędnego oświetlenia czy monitoringu, przełomowymi działaniami są rozbudowa i modernizacja oczyszczalni czy budowa Międzyzdrojskiego Centrum Kultury i Usług Administracyjnych. Te ostatnie służyć będą wielu przyszłym pokoleniom, co dla władz miasta jest szalenie istotne.

Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek wraz ze swoją zastępczynią Beatą Kiryluk wielokrotnie powtarzali, jak ważny jest nie tylko turysta, ale przede wszystkim mieszkaniec. Stąd niezwykle prężna polityka prospołeczna, której (tak jak inwestycji) nie była w stanie zatrzymać szalejąca przez dwa lata pandemia. Prężnie zmieniające się Międzyzdroje mają szansę stać się nie tylko zachwycającym kurortem, ale i miejscem, w którym wielu z nas będzie chciało zostać.

– To miasto, w którym nie oszczędza się na rozwoju – wręcz przeciwnie! – Chciałbym podkreślić, że nasza gmina pięknieje i rozwija się dzięki ludziom, którzy z pasją, niezwykłym poczuciem odpowiedzialności i zaangażowaniem wykonują swoją pracę. Dlatego chciałbym podziękować wszystkim pracownikom oraz mieszkańcom, którzy tworzą to wyjątkowe miejsce oraz turystom, którzy decydują się nas odwiedzać – mówi burmistrz Mateusz Bobek.

źródło:
Pismo Wspólnota, fot. Nick Fury