Po zakończonej służbie, dzielnicowy z Posterunku Policji w Dziwnowie wracał do domu. Na wysokości jednej z hurtowni w Gostyniu funkcjonariusz zauważył, że jadący z naprzeciwka motorower przewraca się, a prowadzący go mężczyzna upada na pobocze. Policjant natychmiast zawrócił swój samochód, żeby udzielić pomocy motorowerzyście. Niestety okazało się, że 32-letni mieszkaniec gminy Świerzno był nietrzeźwy.

21 lutego 2019 r. (czwartek), dzielnicowy PP w Dziwnowie zakończył swoją służbę i wracał do domu. Około godziny 22:30, w pobliżu jednej z hurtowni w Gostyniu mundurowy zauważył nadjeżdżający z przeciwnego kierunku motorower. W pewnym momencie kierujący motorowerem mężczyzna stracił panowanie nad maszyną i przewrócił się na pobocze. Policjant natychmiast zawrócił swój samochód, chcąc udzielić mężczyźnie niezbędnej pomocy. Dzielnicowy zachował czujność i po podejściu do motorowerzysty, od razu wyczuł od niego zapach alkoholu. Zauważył również, że mężczyzna ten, jak się później okazało 32-letni mieszkaniec gminy Świerzno, chwieje się i trudno mu jest utrzymać równowagę.

W trakcie zdarzenia do policjanta podjechał inny mężczyzna, który wykazał się postawą godną pochwały i zaoferował mu swoją pomoc. Następnie zadzwonił na numer alarmowy (112)* i poinformował o wszystkim dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim. W tym czasie, 32-latek przyznał się rozmawiającemu z nim dzielnicowemu, że chwilę wcześniej pił alkohol. Jak się później okazało, miał on prawie 2 promile alkoholu w organizmie!

Teraz nieodpowiedzialny motorowerzysta odpowie za swoje zachowanie.

sierż. Aleksandra Berenda

*”Aktualnie w całym województwie zachodniopomorskim, dla ujednolicenia systemu alarmowania o zagrożeniach, numer 112 przejął obsługę numeru alarmowego Policji. Teraz jeśli wybierzemy w telefonie nr 997 automatycznie zostaniemy połączeni z operatorem 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie. Dzięki temu, że informacja od razu trafia do operatorów numerów alarmowych w CPR, możliwe jest jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

Należy pamiętać, że na numer alarmowy 112 należy dzwonić tylko wówczas, gdy zaistniała sytuacja stwarza zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia. Wykonywanie połączeń na wskazane numery alarmowe bez potrzeby i uzasadnienia powoduje blokowanie linii osobom, które mogą potrzebować natychmiastowej pomocy, a także jest zagrożone wynikającymi z prawa sankcjami karnymi”.