Już blisko ponad dwa lata w Polsce obowiązuje zakaz eksmisji. W praktyce, gdy lokator nie płaci czynszu, nie można go wyrzucić z lokalu. Z powodu pandemii wstrzymało taką możliwość, ale teraz się ją przywraca. Przepisy w tej sprawie zostały właśnie przegłosowane przez Sejm.

„Po dwóch latach rząd doszedł do wniosku, że ograniczenia nie mają sensu i Sejm po cichu uchylił wadliwe przepisy” – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, który informuje o sprawie. Dziennik nieoficjalnie dowiedział się, że powodem wycofania się rządu z zakazu licytacji nieruchomości i eksmisji jest „coraz bardziej realne widmo pozwów właścicieli nieruchomości, którzy zostali pozbawieni możliwości czerpania zysków ze swojej własności”.

Przypomnijmy, zakaz eksmisji został wprowadzony w marcu 2020 roku, po wybuchu pandemii koronawirusa. Miał obowiązywać przez okres trwania zarazy. Formalnie nadal mamy stan pandemii, ale rząd zrezygnował już z niemal wszystkich obostrzeń. „DGP” komentuje, że dwa lata trwania zakazu licytacji i eksmisji mogą działać na niekorzyść części dłużników. W tym czasie odsetki od długu rosły i teraz, jeśli już dojdzie do licytacji, to uzyskane z niej pieniądze mogą tego długu nie pokryć