Wolna Szkoła stworzyła – i cały czas aktualizuje – mapę szkół z całej Polski, które nie będą uczyć historii i teraźniejszości na podstawie książki prof. Wojciecha Roszkowskiego. Rezygnują z niej także szkoły katolickie. Każdy może sprawdzić, jak wygląda sytuacja w interesującej go szkole także w naszym powiecie.

Treści podręcznika nie da się wg. nauczycieli i ekspertów obronić, jednak — jak powiedziała Urszula Woźniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego w TOK FM — minister Czarnek nadal jest nim zachwycony. Choć, jak dodała, podczas spotkania z przedstawicielami związków przyznał, że nie czytał go w całości.

Organizacja „Wolna Szkoła” przygotowała mapę szkół bez (S)HiT- u, które kategorycznie odmówiły korzystania z podręcznika prof. Roszkowskiego. W środę w południe było ich na mapie już 1996.

Uważamy, że publikacja ta nie jest podręcznikiem. Prezentuje osobiste opinie autora, nie zawiera elementów treści i grafiki charakterystycznych dla podręczników. Prezentuje też subiektywną interpretację najnowszej historii. Książka autorstwa Wojciecha Roszkowskiego zawiera także fragmenty treści bazujące na niesprawdzonych źródłach (laboratoria produkujące ludzi) i jednocześnie narusza godność osób, które przyszły na świat w wyniku procedur wspomaganego rozwoju. Książka zawiera także sformułowania wykluczające osoby o innych poglądach niż te, które wyraża sam autor, wyklucza osoby o innym kolorze skóry czy światopoglądzie, zawiera jedynie katolicką interpretację historii. Uważamy, że podręcznik autorstwa Wojciecha Roszkowskiego wydawnictwa Biały Kruk nie spełnia standardów materiału edukacyjnego, bowiem całkowicie ogranicza realizację istotnych celów edukacyjnych, czyli możliwości samodzielnego formułowania przez młode osoby poglądów i zdobywania wiedzy w oparciu o fakty, a nie opinieczytamy na stronie inicjatorów akcji.