Warto jeść ryby, ponieważ ich mięso zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych Omega-3, witaminy oraz pełnowartościowe białko — taką tezę, od lat, promują dietetycy. Okazuje się, że największym problemem w przypadku zmiany nawyków żywieniowych Polaków nie jest zakup ryb lub świadomość ich walorów zdrowotnych, ale sposób przygotowania ryby w taki sposób, aby była smacznym i zdrowym posiłkiem.

Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków od kilku lat, podczas festynów „Wolin z rybą na talerzu”, stara się nie tylko promować spożywanie rodzimych ryb, ale przede wszystkim edukować uczestników w zakresie kulinarnym. Na rodzinnych festynach organizowanych w sezonie urlopowym na Pomorzu Zachodnim można zobaczyć i posłuchać jak przygotowują ryby najlepsi kucharze z regionu.


Tak będzie również w najbliższy weekend w Wolinie. Przez dwa dni w specjalnie przygotowanej strefie kulinarnej, potrawy z ryb dla odwiedzających przygotują: Szef kuchni restauracji „Romanesco” z Wolina — Karol Studziński, Mariusz Siwak — szef kuchni w Courtyard by Mariott Szczecin i Andrzej Jakomulski — Szef kuchni „Sublima Restaurant” w Kołobrzegu.  Wśród ryb, z których kucharze przyrządzą potrawy, znajdą się: miętus, troć wędrowna, śledź oraz dorsz. Dodatkowo przez cały czas trwania imprezy, potrawy z ryb będzie można smakować w specjalnej strefie degustacyjnej, a na scenie swoje patenty na rybne potrawy przedstawi finalista polskiej edycji „MasterChef” – Leszek Wodnicki.


W strefie zdrowia, zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci będą mogły dowiedzieć się, jak wygląda skład ich ciała pod względem zawartości wody, tłuszczu oraz wagi. Dzięki obecności dietetyków każdy zainteresowany będzie miał możliwość skonsultowania swojej diety. Najmłodsi znajdą coś dla siebie w Strefie Rybki Wolinki, gdzie przygotowano liczne zabawy, konkursy i animacje dla dzieci. Osoby zainteresowane gatunkami ryb występującymi w naszym regionie oraz pracą rybaków zapraszamy do plenerowego kina, w którym będzie można oglądać animowane filmy o Rybce Wolince oraz krótkie dokumenty o pracy rybaków z regionu.

Na scenie zagrają zespoły: After Blues zespół bluesowy ze Szczecina.

Swing Lovers – wykonujący standardy jazzowe, utwory dixielandowe oraz utwory pop, w nowych jazzujących aranżacjach oraz Jackpot – czyli Kasia Buja i Maciej Kazuba, których ciekawe aranżacje wokalno-instrumentalne stworzą jak zwykle ciepły klimat podczas naszego festynu.

Rybacy z Wolina zapraszają do Wolina w sobotę od 11:00 d do 17:00 i w niedzielę od 12:00 do 18:00 na Błoniach w Wolinie. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020”