Ryby odgrywają ważną rolę w żywieniu człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Są wartościowym posiłkiem zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Polacy wciąż jedzą za mało ryb, choć jak wykazują badania, nawyki żywieniowe naszych rodaków powoli ulegają zmianie. 

„Wolin z rybą na talerzu” to akcja prowadzona od paru lat na Pomorzu Zachodnim przez Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków. Jej głównym celem jest promocja spożywania ryb, szczególnie pochodzących z lokalnych połowów, a także edukacja w zakresie dietetyki oraz wiedzy na temat gatunków ryb występujących w naszych wodach. W ramach akcji rybacy w sezonie wakacyjnym zapraszają całe rodziny na festyny organizowane w różnych miejscowościach naszego regionu. 

Pierwszy festyn „Wolin z rybą na talerzu” tego lata odbędzie się w Kamieniu Pomorskim. Na placu przy ratuszu stanie rybne miasteczko, w którym w kilku strefach będzie można degustować potrawy z ryb, konsultować nawyki żywieniowe z dietetykami oraz odwiedzić plenerowe kino i obejrzeć bajki o Rybce Wolince lub filmy o pracy rybaków.

Ciekawym punktem festynu, cieszącym się zawsze dużym zainteresowaniem jest udział w nim znanych w regionie kucharzy, którzy w ramach warsztatów i pokazów, przedstawiają swoje sposoby na przygotowanie potraw z ryb. Tak będzie i tym razem. Na scenie, na żywo gotować będzie pochodzący ze Szczecina finalista programu „MasterChef” – Leszek Wodnicki. Natomiast w specjalnie przygotowanej strefie kulinarnej, rywalizować będą w „Bitwie na patelnie” dwaj szefowie kuchni – Mariusz Siwak (Executive Chef w Courtyard Szczecin City) oraz Andrzej Jakomulski (Szef Kuchni Sublima Restaurant w Kołobrzegu). Obaj panowie przygotują potrawy z tej samej ryby, a ich smakowe walory ocenią widzowie.

Na scenie zagrają zespoły Jackpot i Swing Lovers. Najmłodsi będą mogli spędzić aktywnie czas w Strefie Rybki Wolinki, w której przygotowano liczne zabawy, konkursy i animacje. Czy warto jeść ryby? Udowodniono, że w krajach, gdzie ryby stanowią stały element jadłospisu, ludzie żyją dłużej i znacznie rzadziej chorują na nowotwory oraz choroby związane z układem krążenia. Rybacy z Wolina czekają na państwa w niedzielę, 26. czerwca, w Kamieniu Pomorskim w godzinach od 12:00 do 18:00. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. 

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020”.