Po Kamieniu Pomorskim również w Wolinie w najbliższym czasie zawiśnie defibrylator AED. Ogólnodostępny, znajdujący się w specjalnym podgrzewanym pojemniku, wyposażony w nadajnik GPS w razie kradzieży. Defibrylator ma ratować ludzkie życie. 

Urządzenie warte kilka tysięcy złotych zostało przez Urząd Miejski w Wolinie. Po uzyskaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń, defibrylator zawiśnie na ścianie remizy strażaków ochotników z Wolina. Defibrylator zostanie także wprowadzony do specjalnej bazy danych, tak aby w razie kontaktu z numerem 112, operator mógł powiadomić np. będącego w okolicy zgłaszającego o obecności urządzenia.

Sam defibrylator został ufundowany przez sponsora, który nie chce ujawniać swoich danych. Zostanie on umieszczony na budynku straży pożarnej w Wolinie. W przyszłym tygodniu zostanie przygotowany pokaz użycia tego sprzętu. Jest on wręcz intuicyjny w obsłudze, a może uratować ludzkie życie dlatego bardzo się cieszę, że możemy go mieć – podkreśla Burmistrz Ewa Grzybowska.

Defibrylator jest bardzo prosty i bezpieczny w użyciu. W Polsce odnotowano jego właściwe użycie przez kilkuletnie dziecko. Po jego uruchomieniu, urządzenie wydaje proste w odbiorze komunikaty głosowe. Urządzenie samodzielnie odczytuje parametry życiowe.