Umowy na dofinansowanie sportu, inicjatyw społeczny, a także grantów sołeckich podpisano wczoraj (26.06) w Starostwie Powiatowym oraz Urzędzie Miejskim w Kamieniu Pomorskim. 

Podpisujemy umowy z kilku obszarów, z powiatem w kwestii sportu, jest także społecznik i człon obywatelski. Deklarujemy, że jako Zarząd Województwa nie zejdziemy z obranej drogi, będziemy dalej promowali społecznika, dzięki któremu powstaje dużo ciekawych inicjatyw – podkreślił wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Dzięki środkom województwa, społecznicy pozyskali środki na kluby seniora, na aktywizację młodzieży wiejskiej czy przeprowadzanie kursów i zaopatrywanie w podstawowy sprzęt pierwszej pomocy.

Obserwujemy, że ludzie są czasami bezradni i nie mają środków żeby udzielić pomocy. Od jakiegoś czasu na różnego rodzaju festynach czy wydarzeniach jesteśmy i uczymy ludzi jak można ratować. Pomyśleliśmy, że należałoby zachęcić ludzi jakimiś gadżetami, podarunkami. Sami nie podołamy, ale już mamy kilka OSP z terenu powiatu, które wesprą nas w działaniu – mówią strażacy ochotnicy z Lubina.

W trakcie spotkań podpisano także umowy na dofinansowanie małej infrastruktury sportowej w Wolinie oraz Kamieniu Pomorski. Pierwszym beneficjentem jest Powiat Kamieński, który zyskał środki na budowę wielofunkcyjnego boiska sportowego w Wolinie. Ma ono zostać wykonane do 18 września 2018 roku.

Mamy salę sportową, ale do tej pory brakowało nam boiska. Ponieważ mamy internat, zaistniała potrzeba utworzenia takiego boiska, dzięki któremu dojdzie do odciążenia infrastruktury w Wolinie i dania możliwości realizowania swojej pasji. Boisko będzie nas kosztowało kilka razy więcej niż dotacja, ale postanowiliśmy to zrobić – tłumaczył starosta Józef Malec.

Z kolei w kamieńskim urzędzie miejskim podpisano dwie umowy, na tzw. granty sołeckie oraz modernizację płyty głównej boiska.

To kolejny etap przebudowy po budowie sztucznego boiska, w projekcie jest modernizacja kortów tenisowych oraz płyty głównej boiska. W ub. roku dzięki pomocy Urzędu Marszałkowskiego dokonaliśmy przebudowy kortów. Cieszą się one sporym zainteresowaniem osób korzystających oraz gości nas odwiedzających. W tym roku doszliśmy do wniosku, że trzeba rozszerzyć działalność, czym było utworzenie Akademii Piłkarskiej. Potrzeba nam więcej miejsca, a takim byłaby reaktywowana płyta główna boiska. To właśnie z tych środków będą zainstalowane nowe bramki, wiaty dla zawodników, osprzęt do przygotowania boiska, piłkochwyty. Może uda się także zainstalować tablicę informacyjną. Rozważamy bardzo poważnie modernizację samej nawierzchni. Dzięki temu wsparciu nowe grupy oraz drużyna Gryfa rozpocznie kolejny sezon na naturalnym boisku – stwierdził Burmistrz Stanisław Kuryłło.

Środki dla wsi trafią do Jarszewa oraz Wrzosowa.

Cieszę się że w tym roku mamy więcej środków na granty sołeckie niż w roku ubiegłym. Konstruując budżet na rok 2018 udało nam się przekonać Zarząd, Marszałka i radnych o umieszczeniu kwoty 1,8 mln złotych na granty, która jest trzy razy takiej wielkości jak w 2017 roku. O środki aplikowały 542 sołectwa – poinformował wicemarszałek Rzepa.

Dzięki grantom sołeckim w Jarszewie powstanie wiata ogniskowa i rozebrana zostanie dotychczasowa infrastruktura, natomiast we Wrzosowie zostanie wykonane oświetlenie terenu i placu zabaw.