Wojewoda Zachodniopomorski przekazał dodatkowe środki dla samorządów, na tworzenie i utrzymanie 3887 nowych miejsc opieki w żłobkach i klubach dziecięcych. Wśród beneficjentów wskazano Wolin, Międzyzdroje oraz Kamień Pomorski.

Nowa odsłona programu „Maluch Plus” zapewnia finansowanie każdej zachodniopomorskiej gminie na podstawie przejrzystego algorytmu. Celem rządu Prawo i Sprawiedliwość jest utworzenie do 2029 r. miejsc opieki nad najmłodszymi 𝐰𝐞 𝐰𝐬𝐳𝐲𝐬𝐭𝐤𝐢𝐜𝐡 𝐠𝐦𝐢𝐧𝐚𝐜𝐡 – to duże wyzwanie biorąc pod uwagę fakt, że w połowie zachodniopomorskich gmin takich miejsc nie ma.

Finansowe wsparcie dla samorządów jest bardzo korzystne: na utworzenie miejsca opieki otrzymają 𝟯𝟱,𝟴 tys. zł, pozostałe podmioty niepubliczne 12,4 tys. zł. Dofinansowanie na utrzymanie miejsc opieki, to 𝟴𝟯𝟳 zł miesięcznie na dziecko przez 3 lata. W nowej edycji programu Maluch+ zniesione zostało ograniczenie związane z rokiem budżetowym. To ułatwienie dla samorządów, które na realizację inwestycji będą miały 3 lata.

Każdej gminie przyznano w ramach algorytmu konkretną pulę – przy podziale środków uwzględniono dane na koniec 2021r.: udział dzieci do lat 3 nieobjętych opieką w danej gminie w ogólnej liczbie dzieci nieobjętych opieką w kraju; dochód gminy per capita w danej gminie względem średnich dochodów gmin na mieszkańca w Polsce. Gminy mogą zgłosić zapotrzebowanie na wyższą kwotę, niż to wynika z algorytmu.

– Przedstawicieli gmin zachęcam do składania wniosków – można to robić wyłącznie drogą elektroniczną do 19 lutego 2023 r. – mówi Wojewoda Zachodniopomorski.

źródło:
ZUW