Środki na nowe drogi, chodniki, renowację zabytków, modernizację szkoły czy budowę sieci kanalizacyjnych o łącznej wartości 100 mln złotych udało się pozyskać na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Jak mówił Wojewoda Zbigniew Bogucki w trakcie spotkania z Burmistrzem Kamienia Pomorskiego, to obraz dobrej i zrównoważonej współpracy pomiędzy administracją rządową, a samorządem.

Blisko 100 milionów złotych dla Kamienia Pomorskiego i 77 mln złotych dla Powiatu Kamieńskiego to wysokość rządowego wsparcia, które trafiło do regionu tylko w latach 2020-2022. Tak wygląda zrównoważony rozwój w praktyce – mówi Wojewoda Zbigniew Bogucki.

Nie są to słowa niepoparte konkretnymi inwestycjami. Rozpoczynająca się modernizacja murów obronnych, budowa portu rybackiego wraz z modernizacją ulicy Wilków Morskich, przebudowa ulic Jagiełły, Wysockiego, Kościuszki, Pocztowej i Placu Wolności, Basztowej, Strzeleckie, Plac Katedralny wraz z częścią ulicy Żeromskiego, Gryfitów oraz Piastowa, budowa świetlic w Rarwinie i Śniatowie, remont zabytkowego budynku Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z budową infrastruktury sportowej to tylko kilka z realizowanych bądź już zrealizowanych zadań na przestrzeni ostatnich lat.

To wyjątkowa kwota jeśli popatrzymy na liczby związane z planem inwestycyjnym przyjętym trzy lata temu. Odnosi się to bezpośrednio do organizowanych w 2023 obchodzonych trzech jubileuszy 900 – leciu pierwszej misji św. Ottona, 750 – leciu nadania praw miejskich Kamieniowi Pomorskiemu oraz 60 – lecie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Trzy lata temu przyjęliśmy plan, który staramy się rok po roku organizować. Niebawem do Kamienia Pomorskiego trafią kolejne dodatkowe środki, które napłyną na inwestycje. Za dotychczasowe wsparcie bardzo dziękuje i powiem to co zwykle, liczę na więcej mając nadzieję, że uda się stworzyć z Kamienia Pomorskiego jedno z piękniejszych miast na terenie Pomorza Zachodniego – mówi Burmistrz Stanisław Kuryłło.

Jak wskazywał poseł Leszek Dobrzyński, zrównoważony rozwój to jedno ze sztandarowych działań rządu, mające na celu zauważyć nie tylko duże aglomeracje miejskie, ale także mniejsze miejscowości, w których żyją i mieszkają Polacy.

Polska to nie tylko Warszawa, Wrocław czy Poznań. To także Kamień Pomorski, Międzyzdroje czy Stuchowo. Zacznijmy przyzwyczajać się do tego, że także w małych miejscowościach nawierzchnie dróg powinny być proste, chodniki powinny nie stanowić barier, woda w kranach powinna być normalna i zdatna do picia. Jest to normalna rzecz, wspólnie nad tym pracujemy bo temu mają służyć płacone przez Mieszkańców podatki. Pan Wojewoda często powtarza, bo nam to zarzucają, że „Pisiory” się chwalą, a rząd nie ma żadnych pieniędzy. No dobrze, faktycznie to nie jest z naszych pieniędzy, to są Państwa pieniądze, państwa podatki płacone tyle lat. To jak to możliwe, że wszystko dzieje się dopiero teraz? Gdzie były pieniądze w poprzednich latach, kiedy niewiele było dofinansowań na takim poziomie. Na tym polega rola rządu, żeby sprawiedliwie, mądrze i gospodarnie dzielić te pieniądze, które do niego wpływają – wskazywał Poseł.

fot. Wojewoda Zachodniopomorski