Dokładna lista punktów szczepień powszechnych w województwie zostanie określona po tym, jak sprawdzi je NFZ. Myślę, że w najbliższych dniach będziemy mogli taką listę ogłosić – powiedział w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

“Powstanie punktów (szczepień powszechnych – PAP) zależy od dwóch czynników. Pierwszy to dowóz szczepionek do Polski. Spodziewamy się, że będzie on bardzo widocznie zwiększony na początku maja” – powiedział w piątek dziennikarzom wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Dodał, że to termin, w którym powinny zacząć działać punkty szczepień masowych – poza punktem pilotażowym w Koszalinie, który ma ruszyć w poniedziałek w Hali Widowiskowo-Sportowej.

Jak wskazał, drugim czynnikiem, od którego zależy uruchomienie punktów jest ich sprawdzenie przez NFZ. Przypomniał, że za organizację punktów w ramach Narodowego Programu Szczepień odpowiedzialne są samorządy “ale finansowanie szczepień nadal pochodzi z budżetu państwa poprzez środki przekierowane z Narodowego Funduszu Zdrowia”.

“We wszystkich powiatach naszego województwa, czyli w 18 powiatach i 13 miastach na prawach powiatu takie punkty powstaną, dokładna ich lista zostanie natomiast określona dopiero po tym, jak Narodowy Fundusz Zdrowia dokona sprawdzeń. Myślę, że w najbliższych dniach, w przyszłym tygodniu będziemy mogli taką listę ogłosić” – powiedział Bogucki.

Dodał, że siatka punktów szczepień powszechnych będzie “w optymalny sposób” rozłożona w województwie, a jeśli będzie możliwość stworzenia dodatkowych punktów “to oczywiście będziemy chcieli współpracować z samorządowcami w tej kwestii”.

(PAP)