W czwartek odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego poświęcone wystąpieniu ogniska odry w szpitalu MSWiA w Szczecinie. W posiedzeniu zespołu uczestniczyli m.in. dyrektorzy szczecińskich szpitali, służby wojewódzkiego oraz powiatowego inspektora sanitarnego, WSPR, dyrektorzy i przedstawiciele wydziałów ZUW – wydziału zdrowia, wydziału bezpieczeństwa zarządzania kryzysowego oraz wojewódzki inspektor farmaceutyczny.

Zespół zarządzania kryzysowego na dzisiejszym spotkaniu wypracował rekomendacje, które zostaną jak najszybciej rozesłane do szpitali, lekarzy rodzinnych, zakładów opieki zdrowotnej. Wojewoda powoła dodatkowo zespół, który całodobowo będzie monitorował sytuację na terenie Szczecina i województwa. Codziennie ok. godz. 10.00 na stronach WSSE pojawiać się będzie informacja o POTWIERDZONCYH przypadkach odry na terenie województwa.

Wśród zaleceń wojewody, ze względu wzrost ryzyka zagrożenia zakażenia odrą, a także sezon wysokiej zachorowalności na grypę, znajdzie się także zalecenie czasowego ograniczenia wizyt pacjentów we wszystkich szczecińskich szpitalach. Pozostałe zalecenia dotyczą konieczności składania wizyt domowych przez lekarzy rodzinnych u pacjentów, którzy zgłoszą podejrzenie wystąpienia choroby.

– Osoba, która ma obawy, że jest zakażona odrą, powinna telefonicznie zgłosić się do swojej przychodni i poprosić lekarza rodzinnego o wizytę domową – podkreśla wojewoda Tomasz Hinc.

Przychodnie tak powinny zorganizować swoja pracę, by w jednej poczekalniach nie spotykały się osoby chore ze zdrowymi. Odra to choroba wirusowa, rozprzestrzeniająca się drogą kropelkowa, którą można się zarazić nawet przed wystąpieniem objawów u osoby zarażającej – czyli nie wiemy, od kogo możemy się zarazić. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie na co dzień zasad higieny – m.in. częste mycie rąk, zasłanianie twarzy podczas kichania, pozostawanie w domu w wypadku wystąpienia objawów choroby. Chory powinien być izolowany, aby nie zarażać kolejnych osób. Chory na odrę nie wymaga hospitalizacji. Leczenia natomiast wymagają powikłania po odrze, do których może dojść u pacjenta – dlatego tak ważne jest zachowanie chorego podczas choroby. Odra jest chorobą, która wymaga podczas leczenia objawów ciągłego leżenia w łóżku oraz zachowania zasady izolacji. Jej objawy to wysypka, wysoka temperatura, światłowstręt. Główny Inspektor Sanitarny apeluje o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce wobec dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione. Szczepienie jest jedyną skuteczną metodą pozwalającą na unikniecie zakażenia.