Czechy to kraj niezwykły i pełen miejsc, które warto odwiedzić. Tym bardziej, że Czechy znajdują się naprawdę blisko Polski, a dojazd do nich jest zupełnie bezproblemowy. Oczywiście, można wybrać się na city break do Pragi, kupując bilet kolejowy lub lotniczy, ale zdecydowanie lepiej postawić na własny środek transportu. Objazdówka samochodem po Czechach to wspaniałe przeżycie i dobry starter do rozpoczęcia dalszej przygody w innych rejonach Europy. Przed taką wyprawą należy się jednak porządnie przygotować i pamiętać o zakupie winiet.

Winiety w podróży przez Europę dużym ułatwieniem

Research przygotowawczy do podróży dobrze rozpocząć od zapoznania się z przepisami ruchu drogowego w danym kraju i opłatami, jakie wiążą się z użytkowaniem poszczególnych tras. W wielu krajach Europy obowiązują bowiem tzw. winiety, czyli dowody uiszczenia opłaty za przejazd. Można je kupić w formie elektronicznej lub tradycyjnej (w formie naklejek), by później nakleić je na przedniej szybie pojazdu. Stare winiety należy wówczas usunąć ze względu na fakt, że ich obecność grozi wysokimi karami. Warto wiedzieć, że winiety online do Czech można kupić w zaledwie kilka sekund za pośrednictwem strony internetowej. To spore ułatwienie, bo dotychczas trzeba było szukać winiet w oficjalnych punktach sprzedaży, np. na stacjach benzynowych. 

Oczywiście, jeśli planujesz wyjazd do Czech samochodem lub traktujesz to jako przystawkę przed dalszą podróżą, to możesz przejechać cały ten dystans w zasadzie bez dodatkowych opłat. Płatne w Czechach są wyłącznie drogi szybkiego ruchu oznaczone literką M. Z drugiej strony, lokalne drogi nie należą do najwygodniejszych, co zwiększa ryzyko zepsucia się pojazdu oraz nadłożenia wielu godzin drogi. Winiety w Czechach nie są drogie, ale już mandaty za ich brak mogą być bardzo wysokie – mowa o kwotach sięgających nawet 100 tysięcy koron czeskich. 

Dlaczego odpowiednie przygotowanie jest aż tak ważne? 

Bez względu na to, czy Czechy to nasz kierunek docelowy na wakacje czy tylko przystanek w drodze do innego kraju Europy, musimy być przygotowani na wszystko. Najlepiej zacząć od przygotowania kosztorysu podróży wraz z uwzględnieniem cen paliwa, jedzenia, noclegów itd. Pojazd musi przejść przegląd pod okiem wykwalifikowanego mechanika, a my musimy zadbać, by w środku nie zabrakło gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego, apteczki, koła zapasowego itd. Sprawdzić należy również poziom oleju silnikowego i przetestować hamulce oraz oświetlenie. 

Niesamowicie ważne będzie również wykupienie ubezpieczenia pojazdu oraz ubezpieczenia zdrowotnego, gdybyśmy potrzebowali pomocy lekarskiej. W przeciwnym razie musimy mieć pod ręką walizkę z pieniędzmi, bo opieka medyczna za granicą jest niesamowicie droga. Następnym krokiem powinno być zakupienie wszelkich niezbędnych winiet. W przypadku Austrii należy pamiętać, że winiety zyskują ważność dopiero 18 dni po ich zakupie, a w Szwajcarii do kupienia mamy wyłącznie winiety roczne. Informacji do przyswojenia jest zatem mnóstwo, więc warto się w te wszystkie rzeczy porządnie wczytać. 

Winiety są obowiązkowe m.in. w Austrii, Czechach, Słowenii, Słowacji, Rumunii, Węgrzech czy Szwajcarii. Za ich brak grożą mandaty w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Co ciekawe, nie wszystkie europejskie kraje wymagają od kierowców płacenia za przejazd drogami. W Niemczech płatne są wyłącznie niektóre odcinki dróg, a na Litwie, Łotwie czy w Finlandii drogi są całkowicie bezpłatne. 

Podsumowanie 

Podróż przez Europę samochodem może być przeżyciem unikatowym i niezwykłym. Komfort i spokój ducha zapewni jednak odpowiednie przygotowanie i poduszka finansowa. W trakcie wyprawy możemy napotkać na nieoczekiwane trudności, ale z drugiej strony łatwiej wówczas odwiedzić miejsca, których nie sposób zobaczyć poruszając się pociągiem lub samolotem. 

Podróż samochodem trzeba planować z należytym wyprzedzeniem i stale aktualizować swoją wiedzę z zakresu sytuacji prawnej, epidemiologicznej i politycznej w danym kraju. Wycieczka samochodowa do Czech to jeden z pierwszych punktów na liście, które z pewnością trzeba odhaczyć. Czechy słyną z przepięknej natury, mnóstwa zieleni i urokliwych miasteczek, z których zdecydowanie najbardziej zachwyca Praga.