Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach po raz pierwszy, już w nowej siedzibie biblioteki, wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek  pod hasłem “to się musi powieść”. Motywem przewodnim wieczoru byli wikingowie i ich życie codzienne. 

Spotkanie rozpoczęto od stworzenia regulaminu, który kreowaliśmy wspólnie z dziećmi, następnie wiking o przydomku „Ryk Niedźwiedzia” zabrał nas w podróż po świecie wikingów. Dzieci z dużym zaangażowaniem słuchały opowieści o jego przygodach, podbojach i czynnościach życia codziennego.

Pierwszym zadaniem jakie czekało na naszych uczestników było odgadnięcie nazw smoków zaszyfrowanych runami. Po zakończeniu zadania odbyły się lekcje pisma runicznego oraz pokaz wybijania mosiężnych i miedzianych monet, którymi posługiwali się wikingowie. Następnie na naszych gości czekała pyszna niespodzianka – pizza. Dodatkowo bibliotekarze przygotowali gorącą herbatę, soki oraz przekąski w postaci owoców.

Dzieci, mając do dyspozycji różne materiały, m.in.: filc, plastelinę, folie aluminiową, skrawki materiałów, sznurek, patyczki z róż czy włóczkę wykonały własne statki wikińskie, czyli drakkary. Najbardziej ekscytującą częścią wieczoru było poszukiwanie skarbów! Uczestnicy z dużym zaangażowaniem podchodzili do wszystkich konkurencji. Poszukiwanie i rozwiązywanie zagadek przyniosło dzieciom wiele pozytywnych emocji. Tej nocy nie było przegranych – drużyna, której nie udało się odnaleźć skarbu otrzymała nagrody pocieszenia. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za niesamowity wieczór. Podziękowania kierujemy również do Pani Agnieszki Gawron – Kłosowskiej oraz Pana Andrzeja Kłosowskiego z Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie.