Najważniejsze systemy informatyczne państwa całkowicie przestały działać. Niedostępne są Profil Zaufany, CEPiK, System Rejestrów Państwowych, ePUAP czy serwis obywatel.gov.pl. Ministerstwo Cyfryzacji przyznaje, że awaria jest poważna. Niedostępność tych serwisów oznacza, że np. nie zgłosimy narodzin dziecka, nie zarejestrujemy samochodu czy nie załatwimy wymiany dowodu osobistego.

„Błąd wczytywania strony” – tego typu komunikaty wyświetlają się po próbie wejścia na strony najważniejszych serwisów informatycznych służących do komunikacji obywateli z administracją państwową.

„Dziś od godzin porannych niedostępne są serwisy obywatel.gov.pl, pz.gov.pl, cepik.gov.pl, epuap.gov.pl. Niedostępne są także systemy SRP, CEPiK oraz ePUAP” – informuje MC. „Trwają intensywne prace nad usunięciem awarii. Przepraszamy za utrudnienia” – czytamy w komunikacie resortu, który na Twitterze pojawił się dopiero o 10:18.

Niedostępność tych serwisów oznacza, że np. nie zgłosimy narodzin dziecka, nie zarejestrujemy samochodu czy nie załatwimy wymiany dowodu osobistego. Nie wiadomo na razie, co jest przyczyną awarii i kiedy działanie systemów zostanie przywrócone.