„500 plus dla seniora” nazywamy potocznie świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych. Choć około połowa beneficjentów to seniorzy powyżej 75. roku życia, to dodatek przeznaczony jest nie tylko dla osób starszych. Podstawowym kryterium jego przyznawania jest niezdolność do samodzielnej egzystencji. Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi od marca, podwyższony został próg uprawniający do pobierania świadczenia.
„500 plus dla seniora” to umowna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które można otrzymywać dożywotnio co miesiąc, jeśli spełnia się wskazane wymagania.
Nazwa „500 plus dla seniora” może być myląca, bo o świadczenie ubiegać się mogą nie tylko seniorzy i też nie każdy senior ma do niego prawo. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć osoby uprawnione do emerytury czy renty, ale także osoby młodsze i te, które jej nie otrzymują, a najważniejszym kryterium jest niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Świadczenie uzupełniające otrzyma osoba, która:
- ukończyła 18 lat,
- jest niezdolna do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- mieszka w Polsce,
- ma polskie obywatelstwo lub prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, jeśli jest obywatelem jednego z państw członkowskich UE albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub ma zalegalizowany pobyt w Polsce (jeśli jest obywatelem państwa spoza UE albo EFTA),
- nie jest uprawniona do emerytury ani renty, nie ma ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, nie jest uprawniona do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych LUB jest uprawniona do tych świadczeń, ale ich łączna wysokość brutto nie przekracza 2419,33 zł.
„500 plus dla seniora” wypłacane jest co miesiąc. Aby otrzymać świadczenie, trzeba wypełnić formularz dostępny w ZUS-ie lub na stronie internetowej urzędu. Można wysłać go drogą elektroniczną lub złożyć w oddziale ZUS-u. Wnioskujący nie musi go składać w urzędzie osobiście, można do tego upoważnić (na piśmie) inną osobę.
4 komentarzy
Anonim mówi:
sie 9, 2024
o godzinie 19:16
będzie drogo i jest furtka dla emerytów z ukrainy
Anonim mówi:
sie 9, 2024
o godzinie 9:29
rozdawanie poieniedzy na lewo i prawo
Anonim mówi:
sie 9, 2024
o godzinie 20:39
Jezeli nie moze sam egzystowac to co ma pasc z glodu ?
ANONIM mówi:
sie 9, 2024
o godzinie 21:31
co rozdawanie na prawo i lewo jak bys miał taką osobe pod opieką czy sam był niepełnosprawny to bys inaczej gadał, stuknij się w ten pusty łeb jakie te chorzy ludzie mają renty tyle co kot napłakał, co ty mozesz wiedziec o potrzebach chorych ludzi , leki , masci płyny ,pampersy i jeszcze wiele innych rzeczy a jeszcze opłaty tak samo i seniorzy niektórzy muszą sobie duzo odmówic w miesiącu. albo leki albo jedzenie.