Inicjatywa jest tak naprawdę Księdza Proboszcza, ale wierzę, że wspólnie uda nam się pozyskać środki. Jest to zabytek tej klasy, że nie możemy sobie pozwolić na zamknięcie katedry i nieodbycie się Festiwalu – mówi Poseł Sławomir Nitras zapowiadając interwencję u Ministra Kultury oraz Marszałka Województwa, w związku z niepokojącymi informacjami, które pojawiły się w trakcie remontu kamieńskiej katedry. 

Dowiedziałem się o sprawie, po zakończeniu ostatniego Festiwalu. Wtedy to ks. Dariusz Żarkowski poinformował wszystkich zgromadzonych, że w katedrze jest poważny problem. Podczas odbywającego się remontu dachu, zauważono iż w transepcie, czyli poprzecznej części kościoła grozi katastrofa budowlana. Ksiądz dziekan, powiedział wprost, że istnieje obawa czy przyszłoroczny Festiwal się nie odbędzie, dlatego, że katedra może być zamknięta – poinformował Sławomir Nitras.

Poseł odwiedził dziś ks. dziekana Dariusza Żarkowskiego, aby dowiedzieć się więcej na temat powagi sytuacji.

Obejrzałem to wszystko dokładnie i jeszcze dziś kieruje specjalne pismo do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mam świadomość, że obecna dotacja na remont jest rozłożona na lata, ale to po prostu nie może czekać. Ksiądz proboszcz przygotowuje projekt i wierzy, że uda nam się uzyskać wsparcie od Burmistrza, Marszałka i Ministra. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami pozwoli to na pozyskanie 3-4 mln złotych dotacji, bo tyle potrzeba, żeby katedrę uratować – mówi poseł Nitras.