Na węźle drogowym Szczecin Kijewo zostały otwarte łącznice relacji Stargard – Kołbaskowo i Gdańsk – Stargard. Przejezdna jest również na całej długości zachodnia jezdnia zbiorczo-rozprowadzająca. Były to dwie ostatnie zamknięte łącznice. Teraz już funkcjonuje cały układ drogowy przebudowanego węzła. Dzięki nowym łącznicom o znacznie łagodniejszych łukach, normatywnym pasom włączeń i wyłączeń, jezdniom zbiorczo-rozprowadzającym w ciągu A6 i nowym wiaduktom węzeł zapewnia większą przepustowość, komfort przejazdu i bezpieczeństwo niż przed przebudową.
Ograniczenia prędkości jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie
Jeszcze przez najbliższe około dwa tygodnie, w rejonie węzła, będą obowiązywały ograniczenia prędkości na A6 i DK10. Wynika to z trwających ostatnich prac wykończeniowych i porządkowych. Na łącznicy relacji Stargard – Kołbaskowo zlokalizowany jest jeszcze zjazd na zaplecze budowy, które będzie w najbliższym czasie likwidowane.
Uruchamianie węzła
Pod koniec kwietnia został otwarty nowy wiadukt nad autostradą A6 w ciągu DK10. Oznaczało to znaczące zmniejszenie utrudnień na trasie Szczecin – Stargard. Na czas weekendu majowego wprowadzono ułatwienia przejazdu – ruch dwoma jezdniami autostrady A6. Ostatecznie od początku czerwca przejazd autostradą A6 zaczął odbywać się na stałe dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Od 14 czerwca dostępny jest pełny przekrój jezdni DK10. Dzisiaj wraz z otwarciem ostatnich zamkniętych jeszcze łącznic kierowcy mogą korzystać już z całego węzła. Warto zaznaczyć, że termin zakończenia inwestycji to 18 lipca tego roku, ale już przed wakacjami udało się udrożnić przejazd przez węzeł.
Węzeł po nowemu
Węzeł Szczecin Kijewo stanowi połączenie autostrady A6 z DK10. Jest to również główny węzeł łączący Szczecin z siecią autostrad i dróg ekspresowych. Węzeł został wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku, a następnie rozbudowany w latach 70. i 80.
W ramach przebudowy zostały wykonane nowe, szersze wiadukty, pod którymi jest miejsce nie tylko na dwie jezdnie autostrady, ale także na nowe jezdnie zbiorczo-rozprowadzające. W rejonie węzła starą, betonową nawierzchnię autostrady zastąpiła nowa nawierzchnia bitumiczna. Nowe łącznice mają łagodniejsze łuki oraz pasy włączeń i wyłączeń, których dotychczas brakowało. W efekcie powstał większy węzeł drogowy, który zapewni zarówno znaczącą poprawę płynności, jak i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Inwestycja kończona przez kilku wykonawców
Z pierwotnym wykonawcą węzła drogowego Szczecin Kijewo – nieistniejącą już firmą Energopol Szczecin – jesienią 2019 roku musieliśmy rozwiązać umowę z powodu nierealizowania prac. Inwestycja była gotowa w zaledwie 20 proc. Wykonane prace zostały zinwentaryzowane i ogłosiliśmy nowe przetargi na dokończenie prac. Zostały one podzielone na mniejsze zadania w celu jak najszybszego ukończenia kluczowego elementu – nowego wiaduktu nad A6. Do końca 2020 roku został dokończony nowy wiadukt nad A6 wraz z północną jezdnią DK10 oraz dwie łącznice. Wiosną ubiegłego roku ruszyły pozostałe roboty na węźle w ramach trzeciego etapu prac.
Dofinansowanie z UE
Przebudowa węzła Szczecin Kijewo była dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie w kwocie 109,76 mln zł było przyznane na cały projekt przebudowy autostrady A6 Szczecin Kijewo – Rzęśnica łącznie z zakończoną w 2020 roku przebudową odcinka Szczecin Dąbie – Rzęśnica.
4 komentarzy
Anonim mówi:
cze 25, 2022
o godzinie 9:48
Co powstanie na tych gołych placach? tyle terenu.
Anonim mówi:
cze 25, 2022
o godzinie 11:07
posadzą drzewa, ktore wcześniej ścięli w pień
Anonim mówi:
cze 25, 2022
o godzinie 4:24
cz< trzezba bylo az tyle drzew powycinac?
Anonim mówi:
cze 24, 2022
o godzinie 16:49
Super 👍 brawo dla wszystkich, którzy ciężko pracowali 👏