Kolejny przystanek wystawy wędrującej pt.” Tajemnica obrazu a natura morza”.  Kolekcja powstała podczas pleneru malarskiego w IV Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku na przełomie sierpień /wrzesień 2018r. Po wystawie w Koszalinie w Galerii Ratusz przyszedł czas na wernisaż w Klubie Artystycznym „Piwnica pod papugami” w Białogardzie.

W dniu 06.05.2019 na zaproszenie  Pana Wiesława Kubasika, właściciela „Piwnicy pod papugami”,  mogliśmy spędzić miłe chwile, powspominać jak było i jakie są plany na kolejny plener podczas V Letniej  Szkoły Seniora w 2019. Spośród 34 – autorskich prac, uczestników pleneru spotykamy Annę Pilecką reprezentującą Białogard  – miejsce zamieszkania i tworzenia, autorkę aranżacji wystawy, z Koszalina – Annę Dąbską i Renatę Jasiul, z Golczewa – Helenę Włodarczyk, Mariannę Michalak i Janinę Kołodzińską (autorki  prac). Dodatkowo w wydarzeniu wzięła udział delegacja z Golczewa: Helena Pałasz, Alfreda Kołodziejek, Zofia Ostapko, Maria Sadłocha, Zenobia Ciechanowicz i Marian Włodarczyk, oraz licznie przybyli mieszkańcy Białogardu.  Podczas wernisażu mogliśmy podziwiać prace malarskie: Doroty Łysiak i Grażyny Stodulskiej z Kamienia Pomorskiego, Elżbiety Wrzesińskiej i Marii Kloch z Golczewa, Danuty Hofman i Elżbiety Śliwińskiej z Wałcza, Wandy Zabrockiej z Koszalina, Marii Jastrzębskiej z Barlinka, Zdzisławy Kloczkowskiej, Joanny Rossy, Krystyny Hasse, Bożeny Górak i Bogusławy Kryczki z Gryfina, Teresy Janik, Wandy Ordy i Anny Sochackiej z Polic, Marii Zalewskiej, Anny Nowak, Agnieszki Gemby, Mirosławy Szurlej i Ireny Gemby z Bornego Sulinowa, Elżbiety Matyjasek i Anny Winiarskiej z Gryfic, Jurka Markowskiego z Goleniowa, Eugeniusza Napierały z Miedzichowa i Dominiki Odrowąż ze Szczecina.

Korzystając z pobytu przed wernisażem Anna Pilecka – zafascynowana walorami Białogardu   przedstawiała historię miasta. Przy Placu Wolności przystanek w Bibiotece w której mieści się  gabinet błękitny z orderami , najwyższymi odznaczeniami i księgozbiorem (4 tys.) z dedykacjami dla byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Wyjątkowe dary  z całego świata, w tym m.in. egzemplarz Pisma Świętego wydany na Ukrainie z 1688 roku, oraz pozycja wydana na 300 – lecie założenia Sankt Petersburg, wręczona przez Władimira Putina.

Białogardzianie  są dumni również z obecności i zamieszkania rodziny  Czesława Niemena – wybitnego artysty. Tu na kamienicy gdzie mieszkała rodzina,  powstał mural z Czesławem Niemenem – wykonawca białogardzianin, artysta – Samuel Królak. To nie jest koniec  zaznaczenia obecności artysty, mieszkańcy wraz z pomysłodawcą i znawcą twórczości Czesława Niemena, Wiesławem Kubasikiem – postanowili  postawić pomnik. Czesław Niemen na Placu Wolości będzie akcentował i promował miejsce oraz własną twórczość. Niech trwa i nigdy nie zamilknie,  chwała tym którzy dbają o zachowanie w pamięci wybitnego artysty. Otwarcie i wielka uroczystość z tym wydarzeniem jest zaplanowana na koniec czerwca  w 2019. Przyjmujemy zaproszenie i do zobaczenia!

Po Białogardzie wernisaż w Bornym Sulinowie w dniu 20. 05. 2019 w Bibliotece Publicznej.  W programie oprócz otwarcia wystawy, zwiedzanie miasta z przewodnikiem oraz obiad w rosyjskiej restauracji .

Opracowanie i foto Janina Kołodzińska
prezes UTW w Golczewie