W dniu 20.05.2019 ważny wernisaż!!! Wystawa wędrująca poplenerowa pt. „Tajemnica obrazu a natura morza” zawędrowała do Bornego Sulinowa. Kolekcja 34 prac Seniorów UTW z Województwa Zachodniopomorskiego i Wielkopolskiego , powstała na plenerze malarskim w „IV Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku” w dniach 26.08- 02.09. 2018r. Kolekcja powstała pod kierunkiem artysty Jana Michała Szewczyka ze Szczecina oraz Janiny Kołodzińskiej – prezesa UTW w Golczewie, kuratora organizacyjnego pleneru.

Zadaniem uczestników pleneru było zbudowanie obrazu otaczającej rzeczywistości. Spotkanie nad morzem pozwoliło zwrócić uwagę na perspektywę malarską. Dodatkowa trudność polegała na umieszczeniu przedmiotu w przestrzeni pierwszoplanowej, co pozwoliło stworzyć ciekawe rozwiązania plastyczne.

Z Białogardu z Klubu Artystycznego „Piwnica pod papugami”, wystawa zawędrowała do Galerii w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bornem Sulinowie. Jest to 11 – przystanek, w którym uczestniczyły autorki prac: Maria Zalewska, Anna Nowak, Agnieszka Gemba, Irena Gemba, Mirosława Szurlej reprezentujące UTW w Bornem Sulinowie, oraz z UTW w Golczewie – Helena Włodarczyk, Marianna Michalak, Maria Sadłocha, Marian Włodarczyk i Janina Kołodzińska.

Na wystawie można było podziwiać prace: Marii Kloch i Elżbiety Wrzesińskiej z Golczewa, Zdzisławy Kloczkowskiej, Joanny Rossa, Krystyny Hasse, Bożeny Górak i Bogusławy Kryczka z Gryfina, Anny Dąbskiej, Renaty Jasiul, Wandy Zabrockiej z Koszalina, Doroty Łysiak i Grażyny Stodulskiej z Kamienia Pomorskiego, Danuty Hofman i Elżbiety Śliwińskiej z Wałcza, Anny Pileckiej z Białogardu, Marii Jastrzębskiej z Barlinka, Teresy Janik, Wandy Ordy i Anny Sochackiej z Polic, Elżbiety Matyjasek i Anny Winiarskiej z Gryfic, Jurka Markowskiego z Goleniowa, Eugeniusza Napierały z Miedzichowa i Dominiki Odrowąż ze Szczecina, malarki, autorki projektu graficznego kalendarza, wolontariuszki warsztatów artystycznych.

Pobyt w Bornem Sulinowie to okazja poznania ciekawej historii miejsca, którą przybliżyli nam Dnusia i Zbyszek z BUTW. Byliśmy zafascynowani historią byłego Domu Oficera, o ciekawej architekturze z kasynem oficerskim, wykwintną restauracją oraz olbrzymią salą koncertową. W okresie radzieckim mieścił się tu Garnizonowy Dom Oficera z salą taneczną, szkołą muzyczną, biblioteką, salą kinową, salą koncertową i restauracją. Jednak w 2010 wybuchł pożar, została zniszczona infrastruktura. Trudno uwierzyć, obecnie ruiny!
Inny ciekawy obiekt to pozostałości willi gen Heinza Guderiana, willa gen. Dubynina i wiele ciekawych miejsc z bogatą historia, godne polecenia. Po intensywnej wycieczce z prezentacją miasta, zasłużony obiad w Pensjonacie „Ania”, oczywiście pielmieni i pierogi jak przystało na rosyjską restaurację.

Dziękujemy Pani Iwonie Gajewskiej – Tranbowicz – Dyrektor, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie, Grażynie Waryan- Prezes BUTW, Danusi i Zbyszkowi Kmiecik Członkom Zarządu BUTW, za możliwość prezentacji prac i aranżację wystawy. W drodze powrotnej zajazd do muzeum PGR /Bolegorzyn, które powstało w 2008r. z inicjatywy mieszkańców. Jest dowodem, że trudna przeszłość nadal tkwi głęboko w teraźniejszości i może być świadectwem zmian. Zbiory imponujące w Gminie Ostrowice. Po tak intensywnym dniu, można stwierdzić, warto było spotkać ciekawych ludzi, miejsca i wydarzenia. Na kolejny przystanek wystawy wędrującej zapraszamy w lipcu do Galerii w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie ul. Starzyńskiego 3-4.

Opracowanie i foto – Janina Kołodzińska, prezes UTW w Golczewie