W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się wernisaż haftu krzyżykowego Barbary Kiszkunas. Międzyzdrojanką jest od urodzenia, zaś mieszkanką Wapnicy od 44 lat. Artystka ma dwoje dorosłych dzieci, doczekała się także dwójki wnucząt. Haftem interesowała się od młodych lat, jest on obecny w jej życiu od siedemnastego roku życia. Tworzenie rzędów krzyżyków pokrywanych w dwóch przeciwnych kierunkach na płótnie daje jej prawdziwą satysfakcję.

Dawniej używała do wyszywania płótna żaglowego i wyciągała z niego nitki, aby stworzyć dany obraz. Obecnie „kanwa”, czyli tkanina siatkowa stosowana jako podkład do wyszywania bardzo ułatwia jej pracę. Korzysta z wielu kolorów muliny czyli jedwabnych lub bawełnianych nitek do tworzenia swych prac. Kolory pastelowe mają w jej pracy duży udział i nadają charakterystyczny delikatny kolor. Niegdyś tworzyła prace niewielkich rozmiarów.

Obecnie formaty obrazów są dużo większe i wymagają nawet kilkumiesięcznej pracy. Pani Barbara korzysta z fachowych poradników, które inspirują i pomagają w tworzeniu haftów. Artystka nie sięga do Internetu po pomoc uważając, że własne pomysły i wyobraźnia podsuwają najlepsze inspiracje. Artystka Interesuje się także szydełkowaniem. Spod jej ręki wychodzą bieżniki, obrusy oraz firany. Jej prace są w zbiorach przyjaciół, znajomych, a także za granicą. Podczas spotkania niejednokrotnie zaznaczała, że często spotyka się z propozycjami możliwości zakupu jej prac. Jak sama podkreśla, jest to zajęcie bardzo czasochłonne i wymagające, które przynosi ogrom satysfakcji, jednak nie należy do najtańszych.

Wernisaż przebiegł w miłej atmosferze, a przybyli goście zadawali pytania chcąc poznać bliżej lokalną artystkę. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Andżelika Gałecka wyraziła nadzieję, że w kolejnym wydaniu „Międzyzdrojskich inspiracji”  znajdą się prace Pani Barbary. Hafciarka nie kryła wzruszenia zgadzając się na propozycję. Organizatorem wernisażu była Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach i Koło Goło Gospodyń Wiejskich „Wiklina” w Wapnicy. Serdecznie dziękujemy za przybycie mieszkańcom, turystom oraz pasjonatom haftu.

Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki do podziwiania prac Barbary Kiszkunas w godzinach otwarcia biblioteki.