Wysokie temperatury latem potrafią naprawdę dać się we znaki. Osoby, które chcą czuć się komfortowo we własnym domu, mogą zdecydować się na zakup wentylatora. To niewielkie urządzenie pozwala skutecznie chłodzić pomieszczenie i przyniesie wytchnienie od wysokich temperatur. Jakie modele wentylatorów dostępne są na rynku? Na co zwrócić uwagę, planując ich zakup?

Dostępne rodzaje wentylatorów

W ostatnich latach w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów wentylatorów. Wszystko po to, by każdy klient mógł wybrać urządzenie odpowiadające jego potrzebom i oczekiwaniom.

Wentylatory można podzielić na:

  • wentylatory stojące – są to tradycyjne wentylatory posiadające dużą, okrągłą tarczę z kręcącym się śmigłem. Wiatrak umieszczony jest na długiej nóżce zakończonej stabilną podstawą. Wentylatory stojące z reguły mają możliwość regulacji wysokości oraz kąta nachylenia – tak, by możliwe było skierowanie nawiewu w określonym kierunku. Wentylatory stojące wyróżniają się dużą mocą i wydajnością. Dostępne na rynku modele różnią się także pod względem estetyki. Dzięki temu można dopasować wentylator do ogólnej aranżacji wnętrza, 
  • wentylatory biurkowe – są to niewielkie urządzenia, które posiadają dość ograniczony obszar działania. Ich średnica zazwyczaj wynosi maksymalnie 40 cm. Schładzają powietrze w najbliższym otoczeniu, jednak okazują się niewystarczające dla potrzeb całego pomieszczenia. Wentylatory biurkowe można stawiać na stołach, szafkach czy też w szafkach nocnych. Z reguły wyróżniają się dość cichą pracą, 
  • wentylatory kolumnowe – z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów. Tego typu urządzenia zamiast jednego śmigła posiadają kilka mniejszych przymocowanych wewnątrz obudowy w kształcie kolumny. Wentylatory kolumnowe świetnie wpisują się w aranżację nowoczesnych wnętrz, a jednocześnie są trwałe, stabilne i pozwalają oszczędzać miejsce we wnętrzu, 
  • wentylatory kieszonkowe – to niewielkie urządzenia, które można podłączyć do gniazda USB w laptopie. Generują słaby, ale przyjemny podmuch świeżego powietrza. Wyróżniają się niewielką mocą i małą średnicą śmigieł.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wentylatora do domu?

Przy wyborze wentylatora do domu warto zwrócić uwagę głównie na moc urządzenia. Im jest ona wyższa, tym wydajniej i efektywniej pracuje wentylator. Moc dostępnych na rynku modeli mieści się w przedziale 15 – 110W.

Nie bez znaczenia jest również średnica śmigła. Decyduje ona o tym, jak wydajnie pracuje dane urządzenie. Osoby, którym zależy na mocnych podmuchach powietrza i chłodzeniu dużych powierzchni, powinny zdecydować się na wentylator o średnicy śmigieł co najmniej 40 cm.

Z racji tego, że wentylatory używane są głównie we wnętrzach, warto zwrócić uwagę także na głośność pracy danego modelu. Dźwięki generowane przez wentylator uzależnione są od jego mocy, prędkości przepływu powietrza oraz kształtu i liczby śmigieł.

Niezależnie od wybranego modelu, zakup wentylatora na lato to może być dobry pomysł.

Artykuł sponsorowany