10 kwietnia 2021 przypada 11. rocznica katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. W sobotę w całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Podobnie było też we Wrzosowie (gm. Kamień Pomorski). To pierwsza miejscowość na mapie Powiatu Kamieńskiego, która może poszczycić się tak okazałym pomnikiem upamiętniającym pomordowanych w Katyniu 1940 roku oraz zmarłych 96 pasażerów samolotu Tu-154 M, którego delegacja leciała w 2010 roku do Smoleńska.

Dziś przypada 11. rocznica katastrofy samolotu Tu-154 w Smoleńsku. Zginęło wówczas 96 osób (wszyscy, którzy byli na pokładzie), w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią
W całej Polsce trwają obchody upamiętniające tę tragedię. Na Wawel (gdzie pochowana jest para prezydencka) przyjechał prezydent Andrzej Duda, z kolei w uroczystościach w Warszawie biorą udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Hołd ofiarom oddają także politycy innych ugrupowań, m.in. KO, Lewicy i PSL.

Dziś (10.04) we Wrzosowie, w obecności Burmistrz Kamienia Pomorskiego, Wójta Brojc, przedstawicieli duchowieństwa, fundatorów pomnika oraz mieszkańców Gminy odbyło się uroczyste zdjęcie wstęgi.

Obchodzimy dzisiaj tragiczne rocznice dla naszego kraju – Katynia i Smoleńska. Postanowiliśmy z małżonką i przyjaciółmi z Dziwnówka tym oto obeliskiem uczcić pamięć tych ofiar. Został on posadowiony na cmentarnym terenie, obok drzewa w które uderzył piorun odłamując konar. Tak w tym miejscu, pozostało osmolone miejsce. Analogicznie w Katyniu gdzie polscy oficerowie tracili życie strzałem w tył głowy – powiedział Bogusław Żak, który razem z Bogdanem Kokolusem ufundowali obelisk.

 

Dla Polaków 10 kwietnia to smutna data. Kojarzy się ona nam z tragedią, w której zginęli najlepsi z najlepszych, najwybitniejsi z najwybitniejszych. W tym miejscu dzięki inicjatywie fundatorów Państwu Żak i Kokolus została upamiętniona właśnie ta data. Nie bez znaczenia jest wybrane miejsce, aby każdy kto tutaj przejeżdża choć na chwile spojrzał lub zatrzymał się i w formie refleksji pokłonił się i oddał im wszystkim hołd – powiedział Burmistrz Stanisław Kuryłło.