Po blisko tygodniu ze sztuką w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno k. Międzyzdrojów dobiega końca Wiosna Monodramów. Ostatnie 7 dni stało pod znakiem warsztatów artystycznych dla najmłodszych, niezwykłego widowiska „Teatr Obrazu”, koncertu saksofonisty Marcina Nowakowskiego z zespołem oraz wystawy pt. „4kg” Tomasza Kajszczarka – absolwenta Akademii Sztuki w Szczecinie. W czwartek (24.05) zaprezentowały się zespoły Jackpot oraz Orkiestra Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

Czwartek (24.05) stał pod znakiem koncertów. Jako pierwszy przez zebraną publicznością zaprezentował się zespół Jackpot. Recital finalistów 10. edycji programu „Must be the Music” był dla widzów sentymentalną, acz niepozbawioną dobrego humoru podróżą do czasów, w których muzykę pisali prawdziwi kompozytorzy, a teksty wielcy poeci. Można było wysłuchać utworów m.in Hanny Banaszak, Ewy Bem, Agnieszki Osieckiej, Andrzeja Zauchy, Seweryna Krajewskiego, Kabaretu Starszych Panów, Marka Grechuty i Krystyny Prońko.

Następnie na scenie pojawiła się Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, którą tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Towarzyszył im Michael Alpert – obecnie najsłynniejszy etnograf, zbieracz i wykonawca pieśni jidysz, laureat odznaczenia kongresu Stanów Zjednoczonych za działalność́ naukową i artystyczną.

W piątkowy wieczór finał tegorocznej edycji festiwalu nie może zabraknąć tytułowego monodramu. O godz. 18:00 na scenie CWM Grodno wystąpi Agnieszka Przepiórska w monodramie wyreżyserowanym przez Piotra Ratajczaka i napisanym przez Piotra Rowickiego. „I będą święta” to monolog kobiety, która niespodziewanie straciła męża w katastrofie lotniczej w Smoleńsku i zmaga się nie tylko ze swoją żałobą, ale także otaczającą ją rzeczywistością.