Ozdrowieńcy będą szczepieni przeciw Covid-19 nie wcześniej niż trzy miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa – to jedna ze zmian w opublikowanej w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia w sprawie ograniczeń epidemicznych.

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Większość przepisów zacznie obowiązywać od czwartku. Nowa regulacja przewiduje, że ozdrowieńcy będą poddawani szczepieniu przeciw Covid-19 w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

„Przedmiotowa regulacja wynika z przesłanek klinicznych, bowiem w przypadku ozdrowieńców szczepienie stanowi drugi kontakt ich organizmów z antygenem, stąd dla zapewnienia właściwego poziomu odporności wystarczające jest zaszczepienie takich osób jedną dawką szczepionki” – wyjaśniono w uzasadnieniu rozporządzenia.

Wprowadzono jednak przepisy przejściowe, które przewidują, że ozdrowieńcy, którym już wystawiono skierowanie na szczepienie, będą mogli mu się poddać bez konieczności odczekania 3 miesięcy. W rozporządzeniu wprowadzono również dodatkową grupę osób zwolnionych z nakazu zasłaniania nosa i ust – od czwartku maseczki nie będą musiały nosić osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia.