Wakacje można spędzić różnie. Morze, góry, jeziora – jak pomysłowo spędzić czas? Komuś bardziej odpowiada wylegiwanie się na plaży i kąpiel w morzu. Tym bardziej, że pogoda w tym roku dopisuje. Ktoś szuka innego pomysłu na wspaniałe wakacje z dziećmi. Pewne jest to, że dzieci będą szczęśliwe, bawiąc się w gronie rówieśników. Międzynarodowy projekt „Karawana Kultury” rozbudza pasję do odkrywania świata, wspiera uczestników w zdobywaniu wiedzy o sobie i o świecie przez przeglądy twórczości, w których brać udział mogą dzieci i dorosłe bez ograniczeń wiekowych.
21 lipca Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach znów stał się miejscem przeglądu „Karawany Kultury” – edycji pt. East West of Culture Caravan. Na miłośników sztuki czekały występy uczestników z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Polski. Była to muzyka instrumentalna – fortepian, gitara, cymbały; wokal klasyczny, estradowy, ludowy; teatr – recytatorzy; taniec; gimnastyka artystyczna; folklor; malarstwo.
Prawie pełna sala domu kultury bardzo ciepło witała uczestników prezentujących ciekawy program. Utwory Chopina, Rachmaninowa, znane walce, piosenki ludowe – prawdziwa uczta duchowa dla melomana. W drugiej części przeglądu publiczność podziwiała występy wokalistów, którzy świetnie sobie radzili z piosenkami w językach angielskim i francuskim. Laureatem I stopnia została 12-letnia Alisa Dounar (Wzorowe Studio Wokalu MIKS, Mińsk, Białoruś) z piosenką „S.O.S. d’un terrien en détresse”.
Wariacja Esmeraldy w wykonaniu 7-letniej Rady Kobenko (Studio Pilates i Ballet, Woroneż, Rosja) zyskała ogromny i zasłużony aplauz, uczestniczka została Laureatem I stopnia.
Łącząc wypoczynek nad morzem z uczestnictwem w „Karawanie Kultury” na zaproszenie Fundacji Teatr Teatr do Międzyzdrojów przyjechał zespół MAŁA TĘCZA i soliści z Olbrachtowa. Utwory ludowe tego zespołu uzyskały nagrodę Laureata I stopnia.
Najwyższe uznanie jury uzyskał zespół wokalny IСЛАЧАНКА (Dziecięca Szkoła Sztuki, Raków, Białoruś) w kategorii wokalu klasycznego z programem piosenek białoruskich, Grand Prix należy do nich.
„Karawana Kultury” staje się bardzo popularnym festiwalem. Świadczy o tym poszerzająca się geografia uczestników. W przeglądach Karawany Kultury w ciągu ostatniego roku brali udział zespoły i soliści z Republiki Południowej Afryki, Bangladesz, Indonezji, Malezji, Grecji, Francji, Malty, Łotwy, Estonii, Kazachstanu, Niemiec, Białorusi i Rosji. Organizatorzy już przyjmują zgłoszenia na październik i grudzień.
Fundacja Benefis, Wolin (Organizator)
Foto Robert Tomasz Zięba