Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Umożliwia ona określonym przedsiębiorcom wzięcie urlopu od płacenia składki ZUS przez jeden miesiąc w roku. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Ustawa ma objąć ok. 1,7 mln przedsiębiorców, wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), zatrudniających oprócz siebie do 9 osób i o przychodach do 2 mln euro rocznie. Dzięki ustawie właściciel firmy dostanie możliwość zwolnienia w jednym dowolnym miesiącu roku z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Korzystając z wakacji przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać własnej działalności. Oznacza to, że w danym okresie nadal będzie mógł m.in. uzyskiwać z niej przychody (roczne przychody nie mogą przekroczyć 2 mln euro), czy wystawiać faktury.
Aby skorzystać z wakacji, przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc.
Ustawa nie będzie obejmować osób, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców, co ma zapobiegać tzw. „wypychaniu” pracowników na samozatrudnienie.
2 komentarzy
Anonim mówi:
maj 11, 2024
o godzinie 12:28
Trzeba zmienić zasady naliczania składki zdrowotnej bo to jest dramat dla przedsiębiorców! Trzeba powrócić do starych zasad i już!
Anonim mówi:
maj 10, 2024
o godzinie 8:55
Zapowiedź kampanija była zdecydowanie szersza. Obejmująca parę miesięcy. A tutaj tylko miesiąc. A składkę zdrowotną uderzającą w przedsiębiorców nadal płaci się podczas tych „wakacji” Rzucony taki ochłap.