W tym roku wigilia uroczystości Narodzenia Pańskiego przypada w piątek. Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, nie tylko ze względu na tradycję, ale również według litery kościelnego prawa – powiedział rzecznik Episkopatu.

W informacji przekazanej przez biuro prasowe Episkopatu wyjaśniono, że według przepisów prawa kanonicznego w Wigilię nie ma obowiązku zachowania postu. Jego praktyka w Polsce wynika z tradycji. Jednak w związku z tym, że „w tym roku Wigilia Bożego Narodzenia przypada w piątek, który w Kościele jest dniem pokutnym, 24 grudnia należy zachować post nie tylko ze względu na tradycję, ale również ze względu na literę kościelnego prawa„.

31 grudnia br., który także wypada w piątek przed przypadającą 1 stycznia uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. „Tego dnia również obowiązuje post, jednak należy się spodziewać, że poszczególni biskupi diecezjalni ogłoszą na terenie swoich diecezji dyspensy” – tłumaczy rzecznik KEP.

Tak też się stało w naszym Województwie. Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński, udzielił wiernym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej  i wszystkim przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek, 31 grudnia 2021 roku. Dyspensa obowiązuje po Godzinie Miłosierdzia tzn. od godz. 16:00. Jednocześnie Arcybiskup prosi, aby wszyscy korzystający z tej dyspensy ofiarowali w tym dniu dowolnie wybraną przez siebie modlitwę w intencji o ewangeliczny pokój w Polsce i w świecie.